Köpeklerde Lyme Hastalığı

15.08.2019
472
A+
A-
Köpeklerde Lyme Hastalığı

     Bu hastalığı taşımakta olan kenelerin en çok bulaştığı köpekler av köpekleri olarak bilinmektedir. Köpeğiniz için bir kene tasması alıp kullanmanız ya da parazitlerle savaşmak amacı ile köpeğinize dış parazit tedavisi uygulatmanız doğru olacaktır. Yine de herhangi bir yanlış duruma sebebiyet vermemek için bir veterinere giderek en doğru yardımı ondan almanı iyi olacaktır.

     Bu hastalığı önlemek zor değildir. Fakat yine de köpek bakımsız ve ilgisiz bir şekilde bırakılırsa hastalık ilerleyebilir.

    Bu hastalık yalnızca evcil hayvanlar açısından tehlike oluşturuyor diye bir durum yoktur. İnsanları da etkilemektedir. Hastalığın yayılmakta olduğu alan tahmininizden çok daha geniş olup toplumu etkileyebilir.  

     Keneler ne yazık ki çabuk enfekte olarak yayılabilme özelliğine sahip canlılardır. Tükürük bezleri aracılığı ile bile bulaşmaları mümkündür, bu yüzden çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Doğada yaşamını sürdüren ve bunun normal bir sonucu olarak vahşi şekilde büyüyen hayvanları bu enfeksiyona karşı korumak açısından yapılması mümkün olan fazla bir şey yok ne yazık ki.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nuri dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  2. Sinem dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var