Köpeklerde Megaözefagus Hastalığı

17.08.2019
654
A+
A-
Köpeklerde Megaözefagus Hastalığı

    Megaözefagus hastalığı köpeğinizin yemek borusunu tamamen genişletir. Zor bir hastalıktır. Köpeğiniz verdiğiniz yiyecekleri ve suyu yutamaz. Ciddiye alınması gereken ve kesinlikle hayati önem taşımakta olan bir hastalıktır. Bu hastalığa kedilerde de rastlanmaktadır ama köpekler daha ağır şekilde etkilenirler. Yanlış tedavi uygulanırsa ölümle bile sonuçlanabilen sinsi bir hastalık olmaktadır.

     Bu hastalık, büyük boy sayılan köpek cinslerinde daha çok görülür. Bu hastalık doğuştan da oluşmuş olabilir, sonradan da oluşmuş olabilir. Bu durum, köpekten köpeğe değişiklik gösterecektir. Bazı köpek cinsleri megaözefagus hastalığına yakalanmış olarak doğarlar.

     Köpeğiniz aralıksız şekilde öksürüyor, kusuyor, durmadan kilo kaybı yaşıyor, ağzı kokuyor, iştahı birden kapanıyor, büyümesi ile alakalı birtakım sorunları varsa, nefes alırken yüksek sesle alıyorsa megaözefagus hastalığı ile mücadele ediyor olabilir. Bu hastalığın en kötü sonucu zatürre hastalığıdır.

     Birçok kaynakta bu hastalığın ikincil sebepleri adı altında geçen durumlar da vardır. Parazit ile alakalı enfeksiyonlar, yemek borusunda oluşmuş tümörler, yemek borusu iltihabı, köpeğinizin yemek borusuna bir obje kaçmış olması gibi sebepler megaözefagus hastalığının ikincil sebepleri arasında yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dursun dedi ki:

    teşekkür