Köpeklerde Mide Dönmesi Rahatsızlığı

15.08.2019
579
A+
A-
Köpeklerde Mide Dönmesi Rahatsızlığı

Köpeklerde mide dönmesi rahatsızlığı genelde stresli hissettikleri zamanlarda, gece beslendiklerinde, mamaları düzenli bir şekilde ayarlanmadığı zamanlarda, fazla egzersiz yaptıklarında ve yemek sonrasında aşırı su tüketimi yaptıklarında ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Mide torsiyon sendromu adı ile de bilinmekte olan bir hastalıktır.

     Bu rahatsızlığın tedavisi erken bir şekilde yapılmadığında ölüme kadar gidebilen sonuçlara sebep olmaktadır. Bu hastalıkla ilgili en ufak bir belirtiye rastlayacak olursanız hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerektiğini asla unutmayın.

    Mide dönmesi birçok köpeğin ölümüne sebep olmuş olan ciddi niteliklere sahip bir hastalıktır. Tedavisi yapılan köpeklerin kurtulma ihtimali de çok yüksek değildir fakat %60-65 oranında kurtulma ihtimalleri bulunmaktadır.

    Mide dönmesi hastalığının belirlenmiş net bir sebebi bulunmuyor. Fakat çoğu doktorun bu konu hakkında olan görüşüne göre midede birtakım gazlar birikme yapıyor ve bunun sonucunda köpeklerin midesinde dönme rahatsızlığı meydana gelmiş oluyor. Köpeğinize tek bir öğün içerisinde gereğinden fazla besin veriyorsanız bu rahatsızlığı yaşayabilir. Bunun yanısıra köpeğin ırkından, stresli bir ruh halinde olmasına kadar gerçekleşebilecek bir rahatsızlık olmaktadır.

    En ufak semptomda veteriner yardımı almayı sakın ama sakın unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Büşra dedi ki:

    teşekkür

  2. Recep dedi ki:

    teşekkürler