Köpeklerde Obezite

10.08.2019
542
A+
A-
Köpeklerde Obezite

Köpeklerde aşırı kilo , fazla miktarda beyaz yağ dokusuna sahip olma ve normal olarak enerji alımının enerji harcamasını geçen bir sonucudur. Evcil hayvanlarda şişmanlık veterinerlik maliyetlerinde artışa ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Yaklaşık üç veteriner hastasından birinin kilolu olduğu düşünülmektedir.

Köpeklerde Obezite Belirtileri

Köpeklerde Obezite belirtileri şunlardır:

 • Gözle görülebilir kilo alımı
 • Bel kemiği ve göğüs kafesinin görünümü yok olur.
 • Aşırı yağlı vücut
 • Fazla yemek tüketmek
 • Hareket etme isteksizliği
 • Uyuşukluk

Köpeklerde Obezitenin Nedenleri

 • Çevre

Köpeğinizi aşırı beslemeniz, sofra artıklarını ve aşırı yağlı besinler vermeniz, öğün verme sıklığınız neden olabilir. Sadece evde yaşayan hayvanların obezite riski daha yüksektir.

 • Pisikoloji

Beş yaşın üstündeki köpeklerde aktivite azalır ve günlük daha az kalori yakar.

Bazı ırkların kilo almaya genetik yatkınlığı bulunur. Bazı ırklar, terrier ırkları, ispanyollar, dachshunds, beagle ve Labrador alıcıları dahil olmak üzere obeziteye yatkındır.

 • Cerrahi müdahale

Kısırlaştırma: Cinsiyet hormonlarının üretimindeki azalma enerji tüketimini azaltır ve toklukta değişikliklere neden olabilir (açlığın artması)

 • İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçlar köpeklerde tokluğu azaltarak daha fazla yemek yemesine neden olabilir.

 • Hastalıklar

Hipotiroidizm kilo alımına katkıda bulunabilir İnsülinoma kilo alımına katkıda bulunabilir. Hyperadrenokortikalizm kilo alımına katkıda bulunabilir.

Köpeklerde Obezite Tedavisi

  Köpeklerde şişmanlığın tedavisi kilo kaybına ve ardından yaşam boyu sağlıklı bir kilonun korunmasına odaklanmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi, kalori alımında azalma ve egzersizde artış kilo vermenin sağlıklı bir yoludur. Veteriner hekim porsiyon boyutları, beslenme süreleri, tedavi sıklığı, uygun yiyecekler ve egzersiz seçenekleri hakkında önerilerde bulunacaktır.

  Yüksek proteinli, az yağlı yiyecekler, protein ve lif metabolizmayı uyardığı ve doygunluğu artırdığı için optimal kilo kaybı sağlar. Hem konserve hem de kızartmalarda kilo kaybı ve bakım için formüle edilmiş çok çeşitli ticari ve reçeteli köpek maması çeşitleri bulunmaktadır. Ev yapımı diyetler günlük vitamin ve mineral gereksinimlerinde sıklıkla bulunmadıkları için önerilmemektedir.

  Egzersiz, sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmada ve sürdürmede diyet kadar önemlidir. Günlük yürüyüş için günde otuz dakika, açık hava oyunları, koşu bandı eğitimi ve gibi çeşitli seçenekler vardır. Köpek eğitimi hem sahip hem de evcil hayvanın egzersiz yapması için eğlenceli bir yoldur, ancak yüksek kalorili muameleler yerine evcil hayvanınızı yeşil fasulye ile ödüllendirmeyi deneyin.

  Gastrointestinal sistemin bozulmaması için için diyet değişiklikleri kademeli olarak yapılmalıdır. Veteriner hekiminiz aksi belirtmediği sürece, yeni bir yemek satın alındıktan sonra, yeni yemeğin yarısını eski yemeğin yarısı ile karıştırın ve bu karışımı 7 gün boyunca besleyin. Daha sonra, yalnızca yeni gıdayı güvenle besleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yasin dedi ki:

  saol hocam

 2. Cem dedi ki:

  tanımadan besliyoruz

 3. Serkan dedi ki:

  teşekkür