Köpeklerde Osteoartrit Hastalığı

12.08.2019
522
A+
A-
Köpeklerde Osteoartrit Hastalığı

Osteoartrit Hastalığı köpeklerin kemiklerini tehlikelere karşı koruyan bir eklem kıkırdağının her geçen gün bozulması ile ilgili bir hastalık olmaktadır. Osteo, kemik manasına gelen bir sözcüktür. Artrit sözcüğü ise eklem iltihabı demektir. Acılı bir hastalıktır. Yıpranmış olan kıkırdak yapısı şiddetli ağrıya sebep olur ve eklem iltihaplanır. Tüm bunların sonucu olarak ise maalesef köpeğin günlük hareketleri büyük bir oranda yavaşlamış olur. Bu hastalık, köpeklerde en çok rastlanan artrit çeşitlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda bu hastalık, köpeklerin topal şekilde yürümesine de neden olur. Bu hastalığın temelinde bir travma yoktur. Fakat ne yazık ki ilerleyen bir hastalık çeşididir.

     İkincil osteoartrit hastalığı ise temelinde eklem ile ilgili sorunları, dirsek ve kalça displazisi ile ilgili rahatsızlıkları barındıran bir hastalık türüdür.

    Bu hastalık köpeğin çabuk yorulmasıyla, bacaklarında hassasiyet oluşmasıyla, topallama belirtisiyle, dokunduğunuz zaman havlamasıyla, inlemesiyle, normal olmayan yürüyüş şekliyle, içine kapanık bir hale bürünme durumunun yaşanmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Belirtiler dikkate alınmalı, köpek hemen veterinere götürülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.