Köpeklerde Pire

10.08.2019
1.037
A+
A-
Köpeklerde Pire

Pire, muhtemelen zaten bildiğiniz üzere, neredeyse her köpeğin başına sıklıkla gelen bir ömür boyu gelmeye devam edecek olan bir haşeredir. Doğru ilaçlar ve yöntemlerle oldukça kolay halledilebilen bir problemdir.

Pire Nedir?

 Bu küçük, koyu kahverengi böcekler 65-80 derecelik sıcaklıkları ve yüzde 75-85’lik nem seviyelerini tercih ediyorlar. Köpeklerin çoğu zaman başka hayvanlarla temas etmesi veya pire olan bir ortamda bulunmaları köpeklere pire bulaşmasına neden olabilir. Pireler çekirgeler gibi güçlü arka ayaklarını sıçramak ve bir konaktan diğerine geçmek için kullanırlar.

Pire Isırığı

 Pire ısırığı konakladığı hayvanda kaşıntıya neden olabilir, ancak hassas ve pireye karşı alerjisi bulunan bir hayvan için bu kaşıntı oldukça şiddetli olabilir. Tüylerinin dökülmesine, iltihaplanmalara ve seconder cilt enfeksiyonlarına neden olan ciddi çiziklere veya köpeğin kendini ısırıp çiğnemesine neden olabilir.

Köpeklerde Pire Nasıl Tespit Edilir?

 Pireler mikroskobik canlılar değildir ve gözle görülebilir köpeğinizin tüylerinin arasına bakarak pire olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Pireler koyu renkli bir bakır rengindedir ve yaklaşık bir iğne başı kadardır. Işığı sevmezler, bu yüzden bir köpeğin üzerinde pire tespit etmek bakmanız gereken yerler tüylü bölgeler, göbek ve iç uyluk bölgeleridir.

Köpeğin üzerindeki pire kurtulmanın en iyi yolu nedir?

 Köpeğinizin pire olduğunu fark ettiyseniz, evcil hayvanınızın rahatlamasını sağlamak ve pirelerden  kurtulmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Pireler can sıkıcı ve ısrarcıdır. Bununla birlikte, köpekler için pire ve kene hapları, pire ve kene tedavileri, pirelerden kurtulmanız için en hızlı ve en etkili yöntemlerden bazıları olduğu kanıtlanmıştır. Bazıları sadece yetişkin pireleri hedef alırken, bazıları da bit yumurtalarını, larvaları ve yetişkin pireleri hedef alır, bu nedenle doğru olan ürünü satın almak önemlidir.

Hangi Pire İlacı Kullanılmalı?

 Bu durum köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle en doğru seçimi yapmak için veterinerinize danışmalısınız. Kullanacağınız ürünlerin reçeteli olması daha iyidir çünkü reçeteli ilaçlar, reçetesizlere göre daha etkilidir.

Reçetesiz Pire Ürünleri Nelerdir?

 Bu reçetesiz pire ürünleri arasında pire şampuanları, pire tozları, pire spreyleri, pire tasmaları, oral pire tedavisi gibi bazı ürünler bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Miran dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun