Köpeklerde Pruritus Rahatsızlığı

17.08.2019
366
A+
A-
Köpeklerde Pruritus Rahatsızlığı

Köpeklerdepruritus rahatsızlığı deride şişkinlik, kızarıklık, yara gibi olumsuz durumlar oluşturur. Tüm bunların yanısıra köpeğin kürküne de büyük zararlar verebilmektedir. Birçoğumuz isim olarak bilmese de birçok köpek bu hastalıkla yoğun bir mücadele veriyor. Sadece köpekler değil evcil olan kedilervde pruritus olabiliyor.

     Pruritus hastalığı köpeğiniz kendini şiddetli bir şekilde kaşımaya başladığında, birtakım cisimlere sürtündüğünde, bazı dürtüler duyduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın vermiş olduğu kaşınma etkisi sinir sistemine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur.

     Köpeğiniz tüm gün boyunca aralıksız bir şekilde kendini kaşıyor ve yalama davranışı sergiliyorsa pruritus rahatsızlığı yaşamaya başlamış olma ihtimali çok yüksek olmaktadır.

     Pruritus şiddetli olarak etkisini belli etmeye başladığında köpeğinizin cildinde birtakım kızarıklıklar meydana gelecektir, cilt iltihabına da hazırlıklı olmanız gerekiyor, kaşınmak sureti ile kendini yaralayabilir, kürküne zarar gelebilir. Bu ve bunun gibi durumlar kendini göstermeye başladığı an hiçbir şekilde vakit kaybetmeden bir veterinerden yardım almalısınız. Bu semptomlar ciddi boyutludur ve her hastalıkta olduğu gibi pruritus hastalığında da erken teşhis büyük önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hayrettin dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler

  2. Harun dedi ki:

    saol hocam