Köpeklerde Sosyalleşmenin Önemi

04.08.2019
540
A+
A-
Köpeklerde Sosyalleşmenin Önemi

Sosyalleşmek, köpeklerde insanlarda olduğu gibi, yaşamın ilk aylarından itibaren çok önemlidir. Köpeklerde tıpkı insanlar gibi sosyal varlıklardır ve doğduktan 3 hafta sonra diğer köpeklerle 5-12 hafta arasındaysa insanlarla etkileşim halinde olmaya başlamalıdır. Erken yaşta sosyalleşme köpeğin zihinsel ve duygusal gelişimi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sosyalleştirmenin erken yaşlarda başlatılmasının en büyük nedeni tam yetişkin bir köpeği sosyalleştirmek mümkün olsa da daha fazla çaba ve eğitim gerektirir.

Hayvanların Sosyalleşmesi Neden Önemli?
Doğumdan itibaren, hayvanların birkaç hafta veya ay boyunca annelerine ve kardeşlerine ihtiyacı vardır. Bu süre zarfında, kişiliği daha sonra yaşam davranışını belirleyen setler kurar. Bu süre, her hayvanın hayatında en önemli oluşumlardan biridir. Sosyalleşme sürecini daha sonra yaşamamış olan bir hayvan genellikle saldırgan, itaatsiz hale gelir, yıkıcı davranışlar sergiler ve psikolojik problemlere sahiptir. Sosyalleşme, sağlıklı bir köpek yavrusu gelişimi için sadece ilk adımdır.

Sosyalleştirme Eksikliği
Sosyalleşme eksikliği, bazı köpeklerin strese ve strese bağlı hastalıklara neden olabilecek şekilde mutlu yaşama isteklerini veya yeteneklerini yitirmelerine neden olabilir. Bir köpeğin sosyal becerilerinden yoksun kalmasına neden olabilecek birçok neden vardır, ancak çoğunlukla yanlış eğitim nedeniyle olabilir.

Köpekler Nasıl Sosyalleştirilmeli?
Köpeğiniz hem sizinle hem de diğer köpeklerle iletişim halinde olması tam anlamıyla sosyalleşmesine yetmez. Köpeğinizin çevresindekilere alışması ve onları tanıması gerekir. Köpeğiniz farklı ortamlara, akustik uyarılara, evdeki seslere, insan hareketlerine alışmalıdır.
Yavruları bir fanusta gibi büyütmek doğru değildir, çünkü sosyalleşme süreci bu şekilde gerçekleşmez. Bu nedenle yavrunun normal yaşam ritmine alışması önemlidir. Bununla birlikte sosyalleştirme işlemi yavaş ve kademeli bir şekilde ilerlemesi gereken bir süreçtir. Eğer köpeğinizi hemen sosyalleşmesi için zorlarsanız, bu davranışınız köpeğiniz üzerinde tam tersi bir etkiye neden olabilir.

Yetişkin Bir Köpek Sosyalleştirilebilir mi?
Yetişkin köpeklerin, yavru köpeklere göre sosyalleşmesi oldukça zor ve zaman alan bir işlemdir fakat mümkündür. Bu süreçte köpeğinize bolca zaman tanımalısınız ve diğer hayvanlar ve insanlarla olan ilişkilerinde onu desteklemelisiniz. Eğer onu sosyalleşmediği için döver, cezalandırır veya bağırırsanız bu sadece durumun daha kötü bir hal almasına neden olur. Bu süreçte gerekirse bir profesyonelden yardım almanız, bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muharrem dedi ki:

    teşekkür