Köpeklerde Tüy ve Deri Bakımı

01.08.2019
674
A+
A-
Köpeklerde Tüy ve Deri Bakımı

Köpekler sadık ve sevgi dolu arkadaşlardır, genellikle onlar bize, bizim onlara verdiğimiz sevgiden çok daha fazlasını verirler. Ancak, sağlıklı ve mutlu olmaları için üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmelisiniz. Eğer bir köpek sahibi olmak istiyorsanız veya zaten bir köpeğiniz varsa, köpeğiniz hakkında bilmeniz gereken birçok konu vardır. Bu konulardan biride köpeklerde tüy ve deri bakımıdır. Evcil hayvanınızın cilt problemlerini önlemenin en iyi yolu, düzenli ve etkili bir temizlik rutini izlemektir.

Düzenli Tarama
Köpeğiniz her gün düzenli olarak taramalısınız. Düzenli tarama, ölü tüyleri ve kepekleri temizler, köpeğinizin derisinin hava almasına yardım eder. Ayrıca cildinin ipeksi hale gelmesi için cilt tarafından oluşturulan yağın eşit bir şekilde yayılmasında yardımcı olur. Tarama işlemi köpeğinizin cildindeki kan dolaşımı artırır. Kan dolaşımının artması sağlıklı deri ve tüy oluşumuna katkı sağlar. Kısa tüylü bir köpeğiniz olsa bile arada fırçalamanız köpeğinizin cilt sağlığı için önemlidir. Kısa tüylü köpekler haftada en az bir kez taranabilir, ancak uzun tüylü evcil hayvanlar için tüylerin karışmasını önlemek için günlük tarama önerilir.

Banyo yaptırmak
Banyo yaptırmak köpeğinizin tüy ve cilt sağlığı için gereklidir. Banyo sıklığı, köpeğinizin cinsine, kürk yapısına ve hava durumuna göre değişiklik gösterebilir. Köpeğinize banyo yaptırmanın birçok faydası olsa bile çok sık banyo yaptırmamalısınız, çünkü sık banyo yaptırmak köpeğinizin tüy ve deri sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Ürün seçimi
Köpeğinize alabileceğiniz birçok bakım ürünü bulunmaktadır, fakat aldığınız ürünlerin kalitesi, içeriği ve köpeğinize uygunluğu köpeğinizin tüy ve deri sağlığını direk olarak etkilemektedir. Örneğin, şampuan seçimi çok önemlidir. Köpekler için özel üretilen köpek şampuanlarını kullanmalısınız, köpek cilt yapısı ile insan cilt yapısı aynı değildir.

Beslenme
Yanlış besleme, köpeğinizin tüylerinin dökülmesine ve deri problemlerine neden olabilir. Bu nedenle mama seçimi köpeklerin tüy ve deri sağlığı için özenle yapılmalıdır.

Veteriner Kontrolleri
Her ne kadar köpeğiniz için en iyi ürünleri kullanıp, bakımlarını düzenli yapsanız da köpeğinizin kontrollerini düzenli yaptırmalısınız. Düzenli kontrol yaptırmak farkında olmadığınız cilt problemleri ve hastalıklarının önüne geçilmesi ve tedavi edilmesi açısından önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.