Köpeklerde Uyuz Hastalığı

12.08.2019
472
A+
A-
Köpeklerde Uyuz Hastalığı

    Uyuz hastalığı, köpekleri en çok etkileyen ve en bilindik olan hastalıklar arasında yer alır. Köpeğin uyuz hastalığına yakalandığından şüphe ediliyorsa vakit kaybetmeden profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

    Uyuz hastalığı köpeklerde iki farklı kategoriye ayrılır. Bunlar: Demodeks Uyuzu ve Sarkoptik Uyuz’dur. Demodeks Uyuzu, Demodex Canis ismiyle bilinen bir parazittir ve bu uyuz hastalığının oluşmasına sebep olur. Bu parazit, köpeklerin epidermis ve dermis olarak adlandırılan bölgelerinde yaşamaktadır.

    Sarkoptik Uyuz hastalığında ise uyuz böceği isimli bir böcek, bu hastalığın ana sebebi olarak bilinir. Belirtiler köpeğin kulaklarının uç kısımlarında, karın kısmında, dirseklerinde ve göğüs bölgesinde kendini hemen gösterir. Bu hastalık, uyuzun en kötü türü olarak bilinir çünkü aşırı derecede kaşıntı meydana gelir ve köpeğin iyileşme süresi çok uzundur. Tedavisi ise bu hastalığın türüne bağlı olarak belirlenir, hastalığın ne derece ilerlemiş olduğu da tedavi yöntemi belirlemede önemli bir faktördür. Tedavi sonuna dek sürdürülmelidir, hiçbir şekilde yarıda bırakılmamalıdır. Bu noktaya özellikle dikkat etmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hayriye dedi ki:

    saol hocam