Köpeklerde Yatma Eğitimi

30.07.2019
1.005
A+
A-
Köpeklerde Yatma Eğitimi

Bu eğitimde köpeğinize yatmayı ve siz izin vermedikçe yatar konumda beklemeyi öğreteceğiz. Köpeklerde Yatma Eğitimine başlamadan önce gerekli olan yiyeceği yanımıza alıp eğitime başlayalım.

1.Aşama

Yanınıza aldığınız yiyeceği köpeğinize koklatın ve avcunuzu kapatarak yere yapıştırın komutu verin ‘YAT’. Köpeğiniz bu komuta yabancı olduğu için yatmakta zorluk çekebilir. Bu durumda sizin yardımınızla köpeğinizi yatar konuma geçirin. Köpeğiniz yattığı anda ‘Aferin diyerek elinizdeki yiyeceği verin.’ Bu uygulamayı köpeğiniz yat kelimesini anlayana kadar tekrarlayın.

(Video ve fotoğrafar eklenecek)

2.Aşama

Bu aşamada köpeğinizin tasmasını elinize alarak yanına yürüyüş pozisyonuna geçin. 10 adım kadar attıktan sonra yat komutunu verin. (yatmadığı durumlarda yatmasına yardımcı olun) Köpeğiniz yattığı anda ‘Aferin’ dedikten sonra 4-5 saniye kadar bekleyin ve yütü komutunu vererek haraket edin. Köpeğiniz kalktıktan sonra 3-4 adım atın ve onu ödüllendirin. (Aferin diyerek yecek ve çok kısa bir süre onunla oynayın) Bu aşamayı 1 hafta bu şekilde uygulayın. Bu şekilde köpeğiniz Yat komutunu tam olarak anlamış olur.

(Video ve fotoğrafar eklenecek)

3. Aşama

Bu aşamada köpeğinizin 2. bir komuta kadar yatar konumda beklemesiniz öğreteceğiz. Köpeğinizle yürüyüş anında yat komutunu verin. Köpeğiniz yattıktan sonra önüne geçin ve komutu tekrarlayarak geri geri 3-4 adım atın ve durun. 3-4 saniyelik beklemeden sonra köpeğinize doğru ilerleyin ve önünde kısa bir süre 2-3 saniye durup yanına geçip tasmasını elinize alın. Daha sonra yürü komutunu verip devam edin. Bu aşamadada 3-4 adım attıktan sonra onu ödüllendirin. (Aferin diyerek yecek ve çok kısa bir süre onunla oynayın) Bu eğitimi halka açık bir alanda yapıyorsanız uzun ipli tasma kullanmanız iyi olur. Köpeğinizin kaçma riskini önlemiş olursunuz. Bu eğitimimde köpeğiniz Yatma komutunu iyice kavramalı ve siz izin vermedikçe kalkmamalı.

(Video ve fotoğrafar eklenecek)

Son Aşama

Bu aşamada köpeğiniz yattıktan sonra ona hiç bakmadan siz ilerleyin 10 adım kadar attıktan sonra ona doğru dönün ve 3-4 saniye bekleyin. Daha sonra ona doğru ilerleyip önünde durun ve 3-4 saniye bekledikten sonra yürü komutunu verip 4 adımdan sonra ödüllendirin.

(Video ve fotoğrafar eklenecek)

Eğitimlerde beklemenizi istediğim 3-4 saniyelik süreler köpeğin eğitimi için önemlidir. Aceleci davranmayın. Sakin ve kararlı tavırlar sergileyin. Köpeğiniz yapmadığı zaman vazgeçmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Musa dedi ki:

  saol hocam

 2. Selahattin dedi ki:

  teşekkürler

 3. Yavuz Selim dedi ki:

  tanımadan besliyoruz

 4. Tayfun dedi ki:

  saol hocam

 5. Evren dedi ki:

  teşekkür

 6. Tahsin dedi ki:

  teşekkürler

 7. Kerem dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 8. Sefa dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 9. Yusuf Emir dedi ki:

  tanımadan besliyoruz