Yavru Köpeklere Tuvalet Alışkanlığı

30.07.2019
883
A+
A-
Yavru Köpeklere Tuvalet Alışkanlığı

Yavru köpeklere tuvalet alışkanlığı eğitimini vermek düşünüldüğü kadar basit değildir. Yavru köpeklerin yaptığı 3 şey vardır. Yemek, oyun, uyku. Köpeğiniz uyandığında yapacağı ilk şey tuvaletini yapmaktır. Yavru köpekler her 2-3 saatte bir tuvaletlerini yaparlar.

Yavru köpeğiniz eve geldiği anda ona yemek yediği ve yatacağı yeri gösterip alıştırmalısınız. Köpeinizi sürekli dışarıya çıkarıp tuvalet ihtiyacını yaptırmalısınız. Bu şekilde ilk adımı atarak köpeğinize tuvaletini yapacağı yeri öğretmelisiniz. Köpekler genellikle yemek yedikleri ve yattıkları yere tuvaletlerini yapmaz. Yavru köpeğinizin belli bir süre boyunca eve tuvaletini yapması kaçınılmazdır. Siz bu sürecin takipçisi olup sürekli dışarı çıkarmalısınız. Akşamları bu durumdan kurtulmak için uyuduğunuz zamanlarda köpek peti kullanabilirsiniz. Uyandığınızda ilk işiniz onu dışarı çıkarmak olsun.

Yavru köpeklere tuvalet alışkanlığında gazate kagıtlarına işetip koklatma ve gazate kağıdını tuvaletini yapması gereken yere koyarakta eğitim verilmektedir. Köpeğiniz 5-6 aylık olduktan sonra yavaş yavaş size tuvalet ihtiyacının olduğunu vücut dili veya sızlanarak anlatmaya başlayacaktır. Sizler bunun farkına varmazsanız köpeğiniz eve tuvaletini yapmayı alışkanlık haline getirir. Yetişkin köpeklerin eve tuvaletlerini yapması pek nadirdir.

Yavru köpeklerin eğitilmesi pek mümkün olmadığından çare olarak önerilen sürekli dışarı çıkarmak ve geceleri pet kullanmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Recep dedi ki:

    saol hocam

  2. Hamza dedi ki:

    tanımadan besliyoruz