Köpeklerin Bıyıkları Ne İşe Yarar

04.08.2019
2.060
A+
A-
Köpeklerin Bıyıkları Ne İşe Yarar

Evcil hayvanınız olmasa bile, bıyıkların ne olduğu konusunda temel bir fikriniz vardır. Peki neden köpeklerin bıyıkları var? Bıyıklar bilimsel olarak vibrissae olarak adlandırılan son derece hassas ve hassas bir şekilde ayarlanmış duyusal yapıdır. Birçok hayvanın bıyığı da vardır. Tüyler sadece köpeğin görünüşünü arttırmak amacıyla değil. Bıyıklar özellikle önemli bir işleve hizmet eder. Bıyık, insanların parmak uçlarıyla karşılaştırılabilecek hassas dokunma organlarıdır.

İnsanlar genellikle oldukça seyrek ama uzun kılları üst dudakta, çenede ve burun bıyıklarının yanında uzayan olarak adlandırırlar. Ancak, bu bıyıklar sadece köpeklerin burun bölgesinde bulunmaz. Köpeğinizin gözünün üstünde gördüğünüz kıllar, bu kılların ağızlıkta yetişenlere göre daha kısa olmasına rağmen, bıyık olarak da bilinir. Ayrıca, bıyık, yavruların yetiştirdiği ilk tüylerdir.

Köpeklerin neden bıyıkları vardır?
Bir bıyık kökü, minik bir sinir ağının ortasında bulunur. Folikül içindeki zengin sinir kaynağı, bıyıkları karmaşık bir reseptör yapmaktan sorumludur. Bu son derece hassas dokunsal kıllar hava akımlarında titreşimler elde eder ve sonra beyne mesajlar gönderir. Bu sayede köpek, nesnelerin veya yırtıcı hayvanların varlığını bıyıkları ile algılar.

Bıyıklar kirpiklerle birlikte çalışır. Bıyık nesnelere temas ettikten sonra, beyne mesaj göndererek köpeğin gözlerini otomatik olarak kapanmasına neden olur. Gözlerin zarar görmemesi için koruma görevi görür.
Köpekler ve diğer hayvanlar, bıyıkların yardımıyla karanlıkta bile yollarını hissetmeyi başarırlar. Bıyık köpekleri çevresi hakkında bilgilendirir. Köpek bıyıkları da çok önemli bir av aracı olarak kabul edilir. Köpeğin, bir açıklıktan geçmesi için yeterince büyük olup olmadığını bilmesini sağlayan bıyıklardır.

Köpeklerin bıyıkları sadece orda bulunması gerektikleri için orada değillerdir. Köpeklerde bıyık bulunmasının sebebi tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi hayatta kalma şanslarını artıran çok yönlü reseptörlerdir.

Köpeğinizin Bıyıklarını Kesmeli misiniz?
Artık köpek bıyıklarının ne için olduğunu bildiğinize göre, onları kesmenin uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bıyıkları kesmeniz köpeğinize zarar vermez çünkü herhangi bir şey hissetmeyeceklerdir. Ancak bıyıklarının bir kısmını veya tamamını kaybetmek köpeğinizin uzamsal farkındalığını değiştirebilir, bu da köpeğin kafası karışmasına neden olabilir. Bıyıklarını kesmenizin hiçbir mantığı yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Nuri dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 2. Emircan dedi ki:

  saol hocam

 3. Ekrem dedi ki:

  saol hocam

 4. Miran dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 5. Serhat dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 6. Metehan dedi ki:

  tanımadan besliyoruz