Köpeklerin Burnu Ne kadar duyarlı

05.08.2019
599
A+
A-
Köpeklerin Burnu Ne kadar duyarlı

Burun muhtemelen bir köpeğin yüzünün en belirgin kısmıdır. Köpeklerin burunları oldukça gelişmiş yapılardır ve herkes köpeklerin koku alma duyusunun ne kadar güçlü olduğunu bilir. Bunun nedeni, sadece burunlarının içinde değil, aynı zamanda burun akıntısını çevreleyen tüysüz cilt yüzeyinin her yerinde sinir uçlarına (koku alıcıları) sahip olmalarıdır.

Köpek Burnu Ne Kadar Güçlü?
Bir köpeğin yaklaşık 300 milyon koku alıcısı varken bir insanda yaklaşık 5 milyon vardır. Köpek koku alma duyusu insanlara göre on binlerce kat daha güçlü. Köpeklerin, her çeşit farklı kokuyu çözen ve analiz eden beyinlerinde özel loblar vardır. Siz daha eve yaklaşmadan kokunuzu alabilirler. Etrafındaki insanları çevrelerini tanımak için gözlerinden daha çok burunlarına güvenirler. Köpekler koku alma duyuları sayesinde yakındaki tehditler, diğer hayvanlar ve insanlar hakkında bilgi edinirler. Köpeklerin burnunun ne kadar duyarlı olduğu cinsine, yaşına, sağlık probleminin olup olmamasına göre değişiklik gösterebilir fakat, insanlarla kıyaslandığında her zaman çok üst düzey seviyelerde iyidir. İnsan burunu koku alıcıları vasıtasıyla bir inç karelik bir yüzey alanına kadar koklayabilir, ancak köpekler 60 kat daha fazla bir yüzey alanına ulaşabilir. Köpekler bu duyarlı burunları sayesinde yiyeceklerini, eve dönüş yollarını bulabiliyorlar. Ayrıca biz insanlar, en iyi dostlarımızı gizli uyuşturucu ve bombalar, yaralı insanlar ve kaçaklar bulmak ve havaalanlarında kaçak meyveler bulmak için eğiterek bu köpek yeteneklerinden yararlandık.

Köpek Burnu Neden Bu Kadar Hassas
Köpekler var oluşlarından beri hayatta kalmak ve yiyecek bulmak için burunlarını kullanır. Bu yüzden evrimsel süreçte koku alma duyuları gelişmiştir. Koku alma duyularının hassasiyeti köpeklere kokuları tanıma kabiliyeti de vermiştir, daha önce kokladıkları bir kokuyu koku hafızaları sayesinde tekrar rahatlıkla hatırlayabilen köpekler, hayatta kalma savaşında kendilerini bir üst sınıfa taşımışlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Engin dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 2. Erdem dedi ki:

  saol hocam

 3. Ebubekir dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 4. Erkan dedi ki:

  teşekkür