Köpeklerin Koku Alma Duyuları

04.08.2019
505
A+
A-
Köpeklerin Koku Alma Duyuları

Köpekler tüm evcil hayvanlarla kıyaslandığında en hassas koku alma duyusuna sahip hayvandır. Köpekler, koku alma duyularını, etraflarındaki dünya hakkında bilgi edinmek, bulundukları yerlerin duyusal hatıralarını saklamak ve insanlara çok çeşitli çalışma rollerinde yardımcı olmak için kullanırlar. Kokulara karşı duyarlı olan sinir hücreleri, burun yüzeyi ve mukozasında çok katlı bir yapıya sahiptir ve bu yapının alanı 150 metre kareye ulaşmakta. Yani insanlara kıyasla 20 kat daha fazladır. Bir köpek koku alma hücresinden daha çok koku algılayıcılarına sahiptir. Bu algılayıcı sayıları köpeğin cinsine göre değişlik göstermektedir. Burundaki koku alıcıları, farklı kokuları almaktan ve deşifre etmekten sorumludur ve köpekler, insanlardan ondan daha fazla kırk kat daha fazla sahiptir.

Köpeğin Neden Koku Alma Duygusu Bu Kadar İyi?
Koku alma duyusu, tüm köpekler ve kurtlar için önemli bir hayatta kalma ve yiyecek bulma mekanizması oluşturduğundan, evrimi boyunca üstün koku duyularını geliştirdiler. Kokular köpeğinizi yakındaki tehditler, diğer hayvanlar ve insanlar ve diğer köpeklerin geçtiği ve işaretlendiği yerler hakkında bilgilendirir. Köpekler ayrıca diğer köpeklerden feromon ipuçları alabilir ve uygun bir besin kaynağı olabilecek doğal av ve ölü hayvanları bulabilir.

Köpekler Koku Duyusu ile Başka Neler Yapabilir?
Kaybolan köpekler evlerine dönüş yolunu bulabilir. Bunu yapabilmelerinin büyük bir kısmı, önceki yollarını koklama kabiliyetleri ve daha önce temas ettikleri diğer kokuları tanıma kabiliyetlerinden kaynaklanır. Daha önce ziyaret ettikleri bir yerin kokusunu, sahiplerinin kokusunu veya önceki bir zamanda geride bıraktıkları kendi kokularını tanıyabilirler.

Bir Köpeğin Bir Koku Alma Duyusunu Neler Etkiler?
Çevresel faktörler: Eve geri dönüş yolunu bulurken kokuların tazeliği, yağmur yağıp yağmaması gibi durumlardan etkilenebilir. Yerleşik ortamlarda ve yoğun bir şekilde insan ticareti yapılan yerlerde, koku izi daha hızlı kaybolacaktır.

Türsel faktörler: Farklı cins köpeklerin de farklı koku alma yetenekleri vardır; Tüm ırklar insanlarınkinden çok daha üstün bir koku alma duyusuna sahipken, kan tazı ve diğer koku alma yetenekleriyle ünlü olan ırklar diğer ırklardan çok daha kolay takip edip, yön bulabiliyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.