Köpeklerin Pati ve Tırnak Kontrolü

03.08.2019
711
A+
A-
Köpeklerin Pati ve Tırnak Kontrolü

Evcil hayvan sahibi olmak bir dizi sorumluluğu beraberinde getirir. Köpeklerimizin bakımlarını düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapmak veya yaptırmak, dostlarımızın sağlığı açısından çok önemlidir. Köpek sağlığı sadece, beslenme, mama seçimi, tüy bakımı ve aşılarının tam olmasına bağlı değildir. Aktif ve korumasız bir şekilde kullandıkları patilerinin ve tırnaklarının da bakıma ihtiyacı vardır. Köpeklerde pati ve tırnak bakımı dendiğinde sizlerin aklına bir çok soru gelebilir.

Pati Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?
Köpeklerin patilerindeki yumuşak doku, ani darbelerin etkisini azaltır, sıcaktan ve soğuktan korur, sert ve pürüzlü zeminlerde hareket etmesini kolaylaştır ve yabancı maddelere karşı korur. Köpeğinizin patilerini haftada bir kere kontrol etmelisiniz. Eğer patilerini bir yabancı cisim battıysa, batan cismi bir cımbız yardımı ile çıkarmalısınız.

Köpeğiniz bir zeminde, parkede veya asfaltta yürürken tıkırtı sesleri çıkarıyorsa köpeğinizin tırnak kesim zamanı gelmiş demektir, eğer köpeğiniz sizin tırnaklarını kesmenize izin veriyorsa köpek tırnak makasıyla tırnaklarını kısaltıp törpüleyebilirsiniz. Bu işlemi yapamıyorsanız bir veterinerden yardım alabilirsiniz.

Köpeklerin patilerinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kuruyan patiler çatlayabilir, pati çatlakları için veteriner hekiminize başvurup patilerine kullanma talimatlarına uyarak nemlendirici krem uygulamalısınız. İnsanlar için olan nemlendiriciler köpekler için uygun değildir.
Köpeğinize pati masajı yapın, pati masajı köpeğinin patilerindeki kan dolaşımını artırarak köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olur. Parmak aralarındaki uzayan tüyleri kısaltın. Bu işlemi yılda en az iki kere tekrarlamalısınız.

Pati Yaralarının Tedavisi
Pati yaralanmaları, etraftaki cam, taş gibi kesici ve delici cisimler nedeniyle oluşabilir ve sık karşılaşılan yaralanmalardır. Minik yaralanmalar (1 santimden daha küçük) anti-bakteriyel bir ürünle yıkadıktan sonra bir sargı bandajı ile sarılarak tedavi edilebilir. Fakat daha büyük yaralanmalarda veteriner müdahalesi şarttır.

Mevsimsel Pati Bakımı
Yazın sıcaktan, kışınsa soğuktan köpeğinizin patilerini korumalısınız. Bu yüzden mevsimsel pati bakımı yazın ve kışın ufak değişiklikler gösterebilir. Kışın soğu hava patilerin sertleşmesine ve çatlamasına neden olur ve aynı zamanda yollara serpilen tuz ve kimyasal buz çözücüler, köpeğinizin patilerinin yaralanmasına, enfeksiyon kapmasına veya su toplamasına neden olabilir. Köpeğinizi kışın soğuktan ve yabancı maddelerden korumak için patilerine ayakkabı takmayı deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Muhammed Talha dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 2. Kemal dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 3. Halit dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 4. Tolga dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var