Köpeklerin Sevdiği Yiyecekler

Köpeklerin Sevdiği Yiyecekler

Köpekler köpek maması dışında bir çok gıdayı tüketebilir. Genellikle et ürünleri tükettiği bilinen köpekler aslında sırf sevdikleri için veya ihtiyaç duydukları için farklı gıdaları tüketebilir. Köpekler yemek yemeyi çok sever, özelliklede sevdikleri yiyecekleri büyük bir iştahla tüketirler. Köpekler yemek konusunda pek fazla seçici değillerdir, kediler gibi seçici davranmazlar bu nedenle bazen bu tutumları başlarını belaya bile sokabilmektedir.

 1. Et ve et ürünleri

Köpekler et ve et ürünlerini çok sever fakat köpeğinize et verirken dikkat etmeniz gerekir, çünkü köpekler evcilleşme süreçlerinden dolayı çiğ et yeme konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bebeklikten çiğ et yemeye alışkın olmayan köpeklerin bağışıklık sitemi bu durumdan kötü etkilenebilir. Bu yüzden köpeğinize eti pişirerek verin.

 • Fıstık ezmesi

Bir çok köpeğin favori yiyeceği olan fıstık ezmesi, iyi bir protein kaynağıdır ve kalbe faydalıdır. B vitamini, niasin ve E vitamini içerir. Köpeğinize fıstık ezmesi verecekseniz ham ve tuzsuz fıstık ezmesini tercih edin.

 • Peynir

 Laktoz intoleransı olmadığı sürece bir köpek için harika bir yiyecektir. Düşük veya düşük yağ çeşitlerini tercih edin ve fazla peynir tüketmesine izin vermeyin, çünkü birçok peynirde yağ oranı yüksek olabilir. Süzme peynir köpeğiniz için  iyi bir seçimdir.

 • Havuç

Köpeklerin diş sağlığı için oldukça faydalı olan havuçlar düşük kalorili, lif ve a vitamini bakımından zengindir.

 • Yoğurt

Kalsiyum ve protein bakımından yüksek. Ancak sadece suni tatlandırıcılar veya ilave şeker içermeyen yoğurtlar seçtiğinizden emin olun. Aktif bakteri içeren yoğurtlar probiyotik görevi görebilir ve köpeğinizin sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.

 • Somon balığı

Köpeğinizin tüylerini sağlıklı ve parlak tutmanın yanı sıra köpeğinizin bağışıklık sitemini desteklemekten sorumlu iyi bit omega 3 yağ asidi kaynağıdır.

 • Yumurta

Yavru köpeğiniz için bir yumurta, diyetini protein takviyesi yapmak için harika bir yoldur. Yumurtalar aynı zamanda kolayca sindirilebilir bir riboflavin ve selenyum kaynağı olup onları sağlıklı bir atıştırmalık haline getirir.

 • Elma

Elma dilimleri, köpeğin dişlerindeki kalıntıları temizlemeye yardımcı olun, bu da nefesini tazelemeye yardımcı olur. Elmalar, A ve C vitaminlerinin yanı sıra iyi bir lif kaynağıdır.

 • Yulaf ezmesi

Özellikle bağırsak usulsüzlüğü sorunları olan ileri yaştaki köpekler için faydalı olabilecek büyük bir çözünebilir lif kaynağıdır. Ayrıca, buğdaylara alerjisi olan köpekler için mükemmel bir alternatiftir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Memet dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun