Kuşların Sık Yakalandığı Hastalıklar

05.09.2019
581
A+
A-
Kuşların Sık Yakalandığı Hastalıklar

Birçok insan; kendini yalnız hissetmemek, başka bir varlığın bakımını üstlenmenin getirmiş olduğu huzur hissine kavuşmak ya da sadece sevdiği için evcil hayvan tercih eder. Fakat; evcil hayvan bakımının getirmiş olduğu sorumluluk oldukça fazladır; bu nedenle, çoğu insan evcil hayvan beslemeye kuştan başlar. Fakat, kuş beslemek sanıldığı kadar kolay değildir. Doğru bir şekilde bakımı yapılmadığı taktirde birçok hastalığa kolayca yakalanabilirler. Kuşlarda en yaygın görünen hastalıkları sizler için derledik.

1.Mantar:
Kuşlarda mantar hastalığı; tüylerinde dökülme ve tiftiklenme, vücutlarında kızarıklık, kellik, pullanma gibi belirtilerle kendini gösterir ve bulaşma riski taşır.

2.Sindirim Sistemi Bozukluğu:

Yanlış beslenme ve mikroplu gıda tüketimi nedeniyle başlayan bu hastalık, yavaş yavaş vücuda yayılır. Bu hastalık nedeniyle, kuşların karın bölgelerindeki damarların renkleri yeşile döner ve kızarıklar ve kararmalar meydana gelir.

3.Solunum Yolları Bozukluğu:

Kuşlar; boğazına bir şey takılmış gibi ağzını açıp kapatır ve kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

4.Çiçek:

Kuşlar için en tehlikeli hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilir. Çok hızlı bir şekilde bulaşır. (7-8 gün) Gaga, göz çevresi ve ayaklarda gözükebilir. Bu gibi durumlarda, kuşa aşı yapılmadığı taktirde; hastalık ölümle sonuçlanabilir.

5.İshal:

Bu hastalık iki şekilde nüksedebilir; gıdaya bağlı ve mikrobik. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır, mama yerine ince yem ve yulaf yedirilir. Su kaybını önlemek için ise marul ve ıspanak yedirilebilir.

İshali önlemenin en önemli yöntemi; kafes veya kümesin temizliği, temiz su ve yemdir.

6.Bronşit:

Solunum güçlüğü, zor ve sık bir şekilde nefes alma hastalığın temel belirtileri arasında yer alır. Hastalığın ilk evresinde yüksek ateş görülür ve erken tedavi edilmediği müddetçe kuşunuzun ölümü ile sonuçlanabilir.

7.Romatizma:

Nem oranı yüksek ve rutubetli yerlerde yaşamak zorunda kalan kuşlarda görülen bu hastalık, tünek üzerinde duramama, yürüyememe, düştüğü yerde kalma gibi belirtilerle kendini belli eder.

8.Astım: Kuşların soluk almada zorluk çekmesi, sık sık yüksek hırıltı ile soluması bu hastalığın belirtileri arasındadır. Astım hastalığına yakalan kuşlar, ötmeye karşı isteksiz ve ötüş kalitesinden birçok şey kaybetmiştir. Genellikle uzun süre bronşit hastalığına maruz kalan kuşlarda görülmesi olası bir hastalıktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.