Mastiff

14.08.2019
696
A+
A-
Mastiff

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 70-76 cm Dişi 70-76 cm

Ağırlık : Erkek 68-91 Kg Dişi 68-91 Kg

Ortalama Yaşam : 9-11 yıl

Mastiff Bakımı : Tüylerinin pek bakıma ihtiyacı yoktur. Tüy dökme zamanı geldiğinde kauçuk bir eldiven yardımıyla ölü tüylerin alınması yeterlidir. Birçok iri köpek ırkı gibi Mastiff’tede fazla yatmaktan bazı problemler oluşabilir. Azda olsa bu problemlerin önüne geçmek için, yemeğini yerden yükseğe koymalı ve sabah akşam olmak üzere günde 2 defa vermelisiniz. Yemeklerden sonra fazla egzersiz yaptırmamalıdır. Beslenmesine dikkat edilmeli ve gereğinden fazla yemek verilmemelidir. Ayrıca bu ırk sert zemine yatırılmamalıdır. Yattıkları yere yumuşak minder koyulması ilerde sorun yaşamamak adına iyi olur.

Mastiff Karakter Yapısı : İri yapısı ve ürkütücü görünümüne rağmen son derece kibar bir doğaya sahiptir. Çocuklarla iyi geçinir ve arkadaş canlısıdır. Kolay kolay havlayan bir ırk değildir. Yabacılara ve diğer köpeklere karşı çok sıcak kanlı değildirler. Sahiplerini ve bölgelerini korumaktan çekinmezler. Cesareti ve gücü nedeniyle koruma ve bekçi köpeği olarak tercihi edilirler.

Mastiff Kökeni : Kökeni Yunan’lı bir kabile olan ayrıca bekçi köpekleri ile tanınan Molossianlardan olduğu bilinmektedir. Bu ırk eski zamanlarda savaş ve dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. 1800’lerde Amerikaya gelmişlerdir. Bu ırk Amerika’ya geldikten sonra ünü artmış ve günümüze kadar gelmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gizem dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler

 2. Erhan dedi ki:

  teşekkür

 3. Hikmet dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 4. Selahattin dedi ki:

  teşekkür