MAYMUNLAR

21.09.2019
1.159
A+
A-
MAYMUNLAR

Günümüzde artık evde hayvan beslemek hızla yaygınlaşıyor. Özellikle evde kedi ve köpek besleyenlerin sayısı gittikçe artmakta. Kedi ve köpeğin yanında birçok farklı hayvan da evcilleştirilip evde beslenebiliyor. Balık, kuş, bukalemun gibi. Fakat aralarında en eğlenceli ve sevimli olabilecek hayvan maymun olabilir. Maymun bakımı meşakkatli olsa da size çok farklı bir dost tecrübesi kazandıracaktır.

Bu yaramaz hayvanları evde tek bırakmaya gelmez.  Çok meraklı yapıları yüzünden evde tek bıraktığınız maymununuz geldiğinizde her yeri dağıtmış olabilir. Dışarı çıkardığınızdaysa kesinlikle tasmasını bırakmayınız, çünkü aynı merak dışarısı içinde geçerli olacaktır. Maymunlara tuvalet eğitimi vermek ne yazık ki çok zor. Bu demek değil ki hemen pes edin. Çözümü basit ve sevimli. Petshoplarda bulabileceğiniz özel bezlerle maymununuzun tuvalet sorununu çözmüş olursunuz. Aynı zamanda çok da eğlenmiş olursunuz. 

Maymunlar muza gerçekten bayılırlar. Evde beslediğiniz maymununuza çeşitli meyveleri, bitkilerin çiçeklerini ve yapraklarını yedirebilirsiniz. Özellikle muza bayılırlar. Sürekli muzla bile besleyebilirsiniz. Evde çiçeğiniz varsa artık ona veda etmenin zamanı gelmiş demektir.

Maymunlar hareketli ve yaramaz hayvanlardır. Evde siz yokken evi dağıtabilirler ya da sizden habersiz aldıkları eşyaları bir yerlerde saklamayı çok severler. Evde olduğunuz zamanlar onunla sıklıkla ilgilenmelisiniz. Oyun oynamaya da bayılırlar. Onunla oyun oynayarak vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca sıkı bir eğitimin ardından yaramazlıklarını en aza indirebilirsiniz. Özellikle yavruyken sahiplenilen maymunu eğitmesi daha kolay olacaktır. Evde maymun besliyorsanız mutlaka evin bir köşesini ona vermelisiniz. Kendine ait alanı mutlaka olmalı. Böylece gidip orada dinlenebilir, kendi kendine oyun oynayabilir ve vaktini harcayabilir. Bu sizi de rahatlatacaktır. Küçük bir maymun türüne sahipseniz (Kapuçi, örümcek maymun vb.) kendi alanı içinde mutlaka tırmanmasını sağlayacak platformlar sağlamalısınız. Bu tür maymunlar içgüdüsel olarak tırmanma ihtiyacı hissedebilir.

Tüm bunların dışında evde bir maymun beslemenin size çok farklı bir deneyim kazandıracağına emin olabilirsiniz.  Evet, ona bakarken çok yorulacaksınız ama hayatınız boyunca unutamayacağınız bir dost edinmiş olacaksınız. Evinizdeki yaramaz dostunuzla bol bol eğlenirken, zaman içinde yaramazlıklarına alışıp, bu yaramazlıklara ortak bile olabilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.