Muhabbet Kuşları Nasıl Konuşturulur?

07.09.2019
553
A+
A-
Muhabbet Kuşları Nasıl Konuşturulur?

Kuş türleri arasında konuşabilen, insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanan ve ev ortamının hızlı bir şekilde uyum sağlayıp sevecenliği ile aile bireylerinin kabine taht kurmayı başarabilen kuşlar arasındaki en popüler olan Muhabbet Kuşlarıdır. Bakımlarının çok zor olmamasına karşın oldukça emek ve zaman harcanmasını isteyen bu kuş türlerinin konuşabilmesi, belli kelimeleri öğrenip tekrarlayabilmesi zaman alabilir. Bu yüzden muhabbet kuşunuzun konuşmanızı istiyorsanız eğer, öncelikli işiniz sabırlı olmak olacaktır. Eğer kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız, sürekli iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Özellikle belirli kelimeleri öğrenmesini istiyorsanız uzun bir süre bu kelimeleri tekrar etmeniz gerekir.


    Muhabbet kuşları
, diğer kuş türlerine oranla daha hızlı öğrenirler. Çıkardığınız sesleri dikkatle dinleyen muhabbet kuşları, yakın bir zamanda sizin sesinizi taklit etmeye başlar ve kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmeyi başarır. Bu süreci kolaylaştırmak için, sesinizi kaydetmeniz ve sürekli kuşunuza dinletmeniz işe yarayacak, daha hızlı öğrenmesine neden olacaktır.

   Muhabbet kuşu besleyen herkes, kuşunun konuşmasını ister ve heyecanla bu eğitim sürecine girer. Fakat unutulmaması gereken bir etken vardır ki ve bu; eğitim veren kişidir. Bunun yanında, erkek muhabbet kuşlarının dişi muhabbet kuşlarına göre öğrenme kapasitesi daha yüksek ve öğrenme süresi on kat daha hızlıdır.


    Muhabbet kuşlarının öğrenme seviyeleri
yaşlarına göre farklılık gösterebilir. Henüz yeni doğmuş bir muhabbet kuşunun öğrenme kapasitesi daha yüksektir. Dolayısıyla, henüz muhabbet kuşu sahiplenmediyseniz yeni doğmuş bir muhabbet kuşu almanız sizin yararınıza olacaktır. Buna ek olarak, bu eğitim sürecinde kuşunuzun kafesinde oyuncak, top ya da ayna gibi kuşunuzun dikkatini dağıtacak herhangi bir materyal bulundurmayınız. Böylelikle tüm dikkatini size verecektir ve bu durum öğrenme sürecini olumlu etkileyecektir. Bu bağlamda, eğitim sürecinde kuşunuzun kafeste yalnız olması da önemli bir etkendir. İletişim halinde olabileceği bir başka kuş, kuşunuzun dikkatini dağıtacak ve söylediklerinizi anlamakta güçlük çekecektir. Eğer kuşunuzun yanına yeni bir kuş alma planınız varsa, bu planınızı ileriki bir tarihe ertelemenizde fayda var. Son olarak da ‘babacık, cici kuş, aşkım’ gibi kelimeler muhabbet kuşlarının en çok kullandığı kelimeler arasında yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.