Muhabbet Kuşları Türleri

04.09.2019
3.072
A+
A-
Muhabbet Kuşları Türleri

Muhabbet kuşu sahiplenenlerin sayısı gün geçtikçe artmasına karşın hala bilinmeyen birçok muhabbet kuşu bulunmaktadır. Bu farklı türler çeşitli özellikler bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Muhabbet kuşunun; İngiliz Hollanda Muhabbet Kuşu, Albino Muhabbet Kuşu, Lutino Muhabbet Kuşu, Gri Kanatlı Gök Mavisi Kuşu, Payetli Açık Yeşil Muhabbet Kuşu, Tepeli Oval Kobatlı Muhabbet Kuşu, Pakistan Çekoslavak Muhabbet Kuşu, Jumbo Muhabbet Kuşu gibi türleri bulunmaktır. Bu kuş türlerinin birbirinden farklı, ayırt edici özellikleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için Muhabbet Kuşlarının türlerinden bahsedeceğiz.

Albino Muhabbet Kuşları:

Albino Muhabbet Kuşlarının görünümleri, klasik olarak adlandırdığımız kuş türlerinden farklılık göstermektedir. Bu tür kuşların; vücut tüyleri beyaz, gözleri ise kırmızı renktedir. Bu nedenle Tavşan Muhabbet Kuşu ismiyle de bilinmektedir. Türkiye’deki Albino Muhabbet Kuşlarına bakıldığında %90’ının dişi olduğu görülmektedir ve oldukça hassas bir kuş türüdür.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları:

İsimlerinden de anlaşıldığı üzere bu kuş türlerinin renkleri açık yeşil olmaktadır ve türleri arasındaki en doğal Muhabbet Kuşu olarak bilinmektedir. En doğal Muhabbet Kuşu olarak bilinmesinin nedeni ise en fazla konuşan Muhabbet Kuşu olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat konuşabileceği kelimeler sınırlı sayıda ve kısa kelimelerdir. Bu tür Muhabbet Kuşlarının yaşam süresi 5 ile 8 yıl olmaktadır fakat iyi bir bakımla bu süre 12 yıla kadar uzayabilir.

Lutino Muhabbet Kuşları:

Bu tür Muhabbet Kuşlarının gövdesi, kanatları ve maskesi saf sarı renktedir. Gagası ise siyah ve kahverengi tonlarının yerine turuncu tonlarındadır. Bu türün dişi veya erkek olduğunu anlamak ise oldukça kolay. Lutino Kuşunun ceresine baktığınızda pembe ya da mor tonlarını görüyorsanız erkek; kahverengi tonlarını görüyorsanız dişidir.

Jumbo Muhabbet Kuşları:

Bu tür Muhabbet Kuşlarının, fiziksel özelliklerine baktığınızda klasik olarak nitelendirdiğimiz Muhabbet Kuşlarından farkını hemen fark edebilirsiniz. Bu tür Muhabbet Kuşlarının en belirgin özelliği başlarının olağandan fazla büyük olmasıdır ve baş kısmında tüyleri gözlerini tamamen kapatabilecek kadar fazladır. Benekleri ise oldukça büyüktür. Boyları ise diğer Muhabbet Kuşlarına oranla daha uzun, gövde kısmı ise daha iridir. Boyları 20 cm ile 24 cm arasında değişir ve diğer kuş türlerine göre daha yavaş ve sakin hareket ederler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.