Muhabbet Kuşunuzu Adım Adım Kendinize Alıştırın

08.09.2019
441
A+
A-
Muhabbet Kuşunuzu Adım Adım Kendinize Alıştırın

Muhabbet kuşları sahiplerine kolay alışabilen, onlar ile duygusal bağ kurabilen kuşların arasında ilk sırada yer alır. Fakat, sahiplerinin değişmesi, farklı ortam, farklı kişiler gibi olası değişimlerde adapte sorunu ve güven sorunu yaşayabilirler. Onları kendinize alıştırmak, güvenini kazanmak ve sıkı bir dost olmak sizin elinizde. Muhabbet kuşunuzu kendinize alıştırabilmeniz için birkaç ipucunu sizler için derledik.

1.Kafesin Sabit Bir Yerini Belirleyin.

Muhabbet kuşları yaşadığı çevreyi ve bu çevrede bulunan insanları sürekli gözlemler, analiz eder. Bu nedenle, muhabbet kuşunuzun kafesinin pencereye yakın, ferah bir yerde konumlandırmaya özen göstermelisiniz. Buna ek olarak, muhabbet kuşları kafeslerinin yerinin değiştirilmesinden hoşlanmaz. Kafesinden çıktıkları zaman yuva olarak benimsediği bu yeri zorluk çekmeden bulmak isterler. Bu yüzden sabit, kuşunuz için ferah ve konforlu bir alan seçip bu alanı değiştirmemeye özen göstermelisiniz.

2. Kafesin Size Yakın Olmasını Sağlayın

Muhabbet kuşları sosyal canlılardır ve evin içinde olan değişimi, sesleri, hareketleri kolayca fark edebilir ve gözlemledikleri her hareket onların ilgisini çeker. Kısacası; muhabbet kuşları evin içindeki hareketlilikten ve sesten hoşlanırlar. Bu yüzden, kuşunuzun kafesini evinizde sürekli vakit geçirdiğiniz bir odaya koymanız; muhabbet kuşunuzun size sürecini hızlandıracaktır. Sizi gözlemlemesine, tanımasına ve güvenmesine izin verin.

3. Muhabbet Kuşunuza Varlığınızı Hatırlatın.

Yeni muhabbet kuşunuzu kendinizi alıştırmak için bir süre kafeste tutmaya özen gösterin. Kafeste kaldığı süreç zarfında, sizi gözlemleyecek ve tanımaya çalışacaktır. O sizi tanıma sürecindeyken ilginizi eksik etmemeniz size alışmasını hızlandıracaktır. Kafesten içeriye parmağınızı uzatın ve onunla temasa geçin ve onunla konusun. Böylece varlığınızı tanıyacaktır.

4. Onu Ödüllendirin
Muhabbet kuşunuzun size alışması için küçük hilelere başvurabilirsiniz. Ödül yemleri ve krakerler kuşunuzun sevgisini kazanmakta size yardımcı olacaktır.

5. Ona Hediyeler Alın
Muhabbet kuşları kafes içindeki aktiviteleri çok severler. Aynalar, salıncaklar onlar için mutluluk kaynağıdır. Onların mutlu olmasına izin verdiğiniz zaman, sevgisini size hissettirmekte zaman kaybetmeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.