Newfoundland

17.08.2019
670
A+
A-
Newfoundland

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 69-74 cm Dişi 63-69 cm

Ağırlık : Erkek 59-68 Kg Dişi 45-54 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

Newfoundland Bakımı : Günlük tarananması gereklidir. Tüy dökme zamanı ölü tüylerin düzenli olarak alınması gerekir. Enerji düzeyleri yüksek olduğu için gün içerisinde gerekli egzersizleri yapmaları gerekir.

Newfoundland Karakter Yapısı : Bulunduğu aileyi koruyucu iyi bir karaktere sahiptir. Ailesine bağlılığının yanı sıra yabancılarla ve diğer köpeklerle de uyum içindedir. Yemek yerken veya su içerken ortalığı dağıtmakta ustadırlar. Çok güçlü bir havlamaları vardır.

Newfoundland Kökeni : Kökenleri hakkında çeşitli iddialar vardır.Newfoundland’a 1600 yılında getirilen kutup köpeklerinden türetildiğini iddia edenler vardır.Ayrıca İngiltere kökenli olduğunu, ortaya çıktığı tarihin, Newfoundland Adası’nın bir İngiliz mülkü haline geldiği 1700 yılına kadar uzandığını düşünürler.
Başka bir iddiaya göre de İngilizler Tibetli Mastiff’leri Newfoundland Adası’na getirdiler ve bu köpeklerle yerli köpekleri çiftleştirilmesiyle elde edildiler.
Ve son olarak bu köpeklerin Labrador’ların akrabası olduklarına dair bir söylenti vardır bunun sebebi ise bu köpeklerin de çok iyi yüzücü olmalarıdır ve bu iki köpek türünün birbirine benzemesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Umut dedi ki:

    saol hocam