Old English Sheepdog

17.08.2019
602
A+
A-
Old English Sheepdog

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 56-61 cm Dişi 51-54 cm

Ağırlık : Erkek 29 Kg Dişi 27 Kg

Ortalama Yaşam : 10-13 yıl

Old English Sheepdog Bakımı : Düzenli olarak taranması gerekir. Patilerininde bulunan tüyler kesilmeli ve kulakları sürekli kontrol altında tutularak temizlenmelidir. Enerji düzeyleri yüksek olduğundan dolayı gün içerisinden egzesizleri düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Old English Sheepdog Karakter yapısı : Çocuklarla, yabancılarla, diğer hayvanlarla kısacası bütün çanlılarla iyi geçinirler.

Old English Sheepdog Kökeni : Old English Sheepdog’un kökeni konusunda değişik teoriler mevcuttur. Bazılarına göre ırk Barbone ve Deerhound ile, diğerlerine göre Briard ve Bergamasco ile ilişkilidir. Üçüncü teoriye göre ise “Owtchar” adı verilen eski bir Rus ırkından köken almış ve Baltık Denizi üzerinden İngiltere’ye getirilmiştir. Bir diğer görüş ise Rusya, Baltıklar veya Fransa’dan gelen ırklar ile Bearded Collie arasında yapılan çaprazlamalar ile de elde edilmiş olabileceğidir. Kökeni ne olursa olsun Old English Sheepdog, 19. asırda İngiltere’de yaygın olarak kullanılan, kuyruksuz olduğu veya kuyrukları kesildiği için “Bobtail” olarak adlandırılan köpeklerdir. 18. yy.da kuyrukların kesilmesi, vergiden muaf çoban köpeklerinin ayrımı için gerekliydi. Çiftçiler her bahar koyun kırkımı sırasında köpeklerini de traş eder, tüylerini battaniye veya giysi yapımında değerlendirilerdi. Old English Sheepdog başarılı bir koyun çobanıdır, ayrıca soğuk havaları iyi tolare ettiği için ren geyiği gütmek için de kullanılmıştır. UKC tarafından 1948’de kabul edilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yunus Emre dedi ki:

    teşekkürler

  2. Toprak dedi ki:

    teşekkürler