Pekingese

18.08.2019
738
A+
A-
Pekingese

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 15-25 cm Dişi 15-25 cm

Ağırlık : Erkek 3-6 Kg Dişi 3-6 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Pekingese Bakımı : Bakımı en zahmetli köpekler arasındadır. Bütün vücudu düzenli olarak taranmalıdır ve ayda 1 defa işi bilen uzmanlar tafafından bakım yapılmalıdır. Patilerindeki tüyler kontrol edilmeli ve uzadıkça kesilmelidir. Gün içerisinde fazla olmasa da egzersiz yaptırılması gerekir.

Pekingese Karakter yapısı : Pekingese kendini tehlikeye atmaktan çekinmeyen cesur bir köpektir. Duyarlı, özgürlüğüne düşkün ve sahibine çok bağlıdır. Yabancılara karşı mesafeli ve tetiktedir. İnatçı ve kararlı bir yapıları vardır. Sevdiklerini kıskanmak gibi özellikleri vardır. Fazla havlamaya eğilimleri olduğundan iyi birer bekçi köpeği olabilirler. Sert oynanmaya gelmeyeceğinden çocuklu ailelere tavsiye edilmez. Tuvalet eğitimi alması zaman alabilir.

Pekingese Kökeni : Pekingese, kötü ruhları kovan efsanevi Foo Köpeğinin günümüzdeki devamı olarak görülür. Çinliler tarafından yarı kutsal canlılar olarak kabul edilirlerdi. Sıradan insanlar onlara selam vermek zorundaydı. Çalınması durumunda büyük cezalar veriliyordu. İmparator öldüğünde diğer yaşamda korunmasını sağlamak için köpeği ile birlikte gömülürdü. 1860 ‘da Pekingese batıya getirildi. 1893 ‘da ırk ilk defa İngiltere’de showlarda tanıtıldı. Amerika’da tanınması 1909’u buldu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Onur dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  2. Muhammed Enes dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  3. Turan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz