Pointer

18.08.2019
808
A+
A-
Pointer

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 58-71 cm Dişi 56-62 cm

Ağırlık : Erkek 20-34 Kg Dişi 20-30 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Pointer Bakımı : Tüyleri fazla bakım istemez tüy dökme zamanı ölü tüylerin alınması yeterlidir. Sıcak iklimleri sever ve sert zeminde yatmaması gerekir. Enerji düzeyleri yüksek olduğundan gün içerisinde gerekli egzersiz yaptırılmalıdır.

Pointer Karakter Yapısı : Pointer bir av köpeği olsada günümüzde daha çok evde beslemek amaçlı tercih ediliyor. Bu ırk ev hayatına çok hızlı bir şekilde uyum sağlarlar. Zeki olan bu köpekler itaatkar yapıları nedeniyle kolay eğitililir. çocuklarla iyi geçinirler. Yabancılara ve diğer köpeklere karşı pek arkadaş canlısı değildirler.

Pointer Kökeni : Pointer İngiliz Pointer olarak da bilinmektedir. Tavşan avında sık kullanılan bir köpek ırkıdır. Tarihi geçmişi 1500’lere kadar dayanmaktadır. Pointer ırkı Foxhound, Bloodhound, Greyhound ve BullTerrier ırklarından elde edilmiştir. 1700’lerden sonra kuşların yerini tespit etmekteki yetenekleriyle ön plana çıkmışlardır. Soylu insanlar av esnasında yanlarında iki Pointer bulundururdu. Bu şekilde avın yerini daha hızlı tespit edebilirdi. 1877 yılında Westminster Kennel Kulübü tarafından Amerika’nın en prestijli köpek gösterilerinden biri sırf Pointerlar için düzenlenmiştir. ‘Sensation’ adındaki köpek ise bu gösterinin maskotu olmuştur. Günümüze bakıldığında ise bu ırka mensup köpekler bir çok kuş cinsini avlarken kullanılır ve diğer bir adı da ‘kuş köpeği’ olmuştur. Bazıları ise tarla bekçisi olarak da görev yapar ancak bu çok yaygın değildir. Judy adındaki Pointer 2. Dünya Savaşı’nda RoyalNavy’ de görev yapmıştır ve askerlerden önce, gelen düşman uçaklarını tespit etmekle başarılı olmuştur. Hatta kendi gemileri battığında tayfaya çok yardımda bulunmuştur. Judy 1950 yılında ölmüştür ancak başarılarından dolayı ödüllendirilmiştir. Bu ödül ise Londra İmperyal savaş müzesinde sergilenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Yunus dedi ki:

    3 aylıkken aldım şuan 4 yaşında yan komşumu bir türlü sevemedi 🙂 Aslında haklı ben 14 senedir sevemedim adamı 😀

  2. Recep dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler

  3. Sinem dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var