Pomeranian

18.08.2019
1.235
A+
A-
Pomeranian

Irk Boyutu : Oyuncak

Yükseklik : Erkek 18-30 cm Dişi 18-30 cm

Ağırlık : Erkek 1-3 Kg Dişi 1-3 Kg

Ortalama Yaşam : 13-16 yıl

Pomeranian Bakmı : Genel olarak tüylerin haftada bir iki kere fırçalanması ve sadece gerekli olduğunda banyo yaptırılması gerekir. Diş sağlığı önem verilmelidir. Haftada en az 3 kere dişler fırçalanmalıdır. Bazen genizlerine kaçan suyu hapşırarak çıkarmaya çalışırlar bu durum tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır. İyi bakılanBazı Pomeranianlar 20 yıla kadar yaşar.

Pomeranian Karakter Yapısı : Pomeranian’ların oldukça neşeli, pozitif enerjili bir karakter yapıları vardır. Diğer ırklar içinde aşırı hareketli, enerjik yerinde duramayan yapısı ile ön plana çıkarlar. Çocuklarla arası genel olarak iyidir. Bunun yanı sıra bazı Pomeranianlar agresifte olabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için yavruyken eğitilmesi gerekir. Genel olarak bu ırkı diğer ırklardan ayıran bir özelliği ele alınıp kucakta tutulduğunda çok sakinken yere bırakıldığında yerinde duramamasıdır. Bu özellik sadece Pomeranian ırkı köpeklere özgü bir tavırdır.

Pomeraian Kökeni : Pomeranian Greenland’ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranya bu günün Almanya ve Polonyasını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere’ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişirdi. İngiltere’de tür bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800’lerde İngiltere’de populer olmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Queen Victori Floransa İtalya’dan getirdiği ‘Marco’ adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900’lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir.Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok populer bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir.En ünlü Pomeranian sahiplerine Michelangelo, Sir İsaac Newton, Paris Hilton, Nicole Richie örnek olarak gösterilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Muammer dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Emrah dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var