Poodle

18.08.2019
598
A+
A-
Poodle

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 25-26 cm Dişi 25-26 cm

Ağırlık : Erkek 3-4 Kg Dişi 3-4 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Poodle Bakımı : Poodle’ın tarama işlemi profesyonel veya işi bilen kişiler tarafından yapılması gereklidir. Bu durum para ve zaman harcanması anlamına gelir. Genelde gösteri yarışmaları amaçlı kullanılan bu cins köpekler baş, bacaklar ve kollarda daha uzun tüylere sahip olur. Ayda bir traş edilirler. Dikkatli bir şekilde traş edilmezlerse vücudu tahriş olabilir. Beslenmesine dikkat edilmeli ve maması sabah ve akşam olmak üzere 2 defa verilmelidir. Gereğinden fazla verilmemelidir.

Poodle Karakter Yapısı : Boyutlarının küçük bir olmasına rağmen poodle’lar sahiplerine çok düşkün ve aşırı korumacı bir yapıya sahiptirler. Yabancılar ile samimiyet kurmaları neredeyse imkansızdır fakat bu kişilere alıştıktan sonra insanlar ile çok iyi geçinir. Poodle’lar genelde çocuklar ile oynamayı çok sever. Fakat bazı türleri biraz asabi olabilir. Bir poodle sinirlendiği zaman ısırabilir. Bundan dolayı çocuklar ile yalnız bırakılmaları pek tavsiye edilmez. Bu köpekler oyuna çok düşkündür. Saatlerce durmadan oyun oynayabilir. Ayrıca çok zeki olmalarından dolayı da farklı oyunları öğrenmeye de heveslidirler. Diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinen Poodle’lar fazla havlayabilirler. Fakat bu davranışları eğitim ile azaltılabilir.

Poodle Kökeni : Kökeni Fransa olarak bilinmektedir ancak gerçek ataları Merkez Asya’dan gelmiştir. Alman türü ise belki de çağımızın Poodle’ını etkileyen en önemli etken olmuştur.(Poodle Almanca bir kelimedir ve ‘gölet, su’ anlamına gelir) 18. ve 19. yüzyıllarda ördek avında, klavuzluk yapmakta, daha sonra sirk performansı gibi amaçlarla hizmet vermişlerdir. Sirk performansı amasıyla kullanılması bu günün tımar yapılma şekli ile yakından alakalıdır.Fransız aristokrasisi için çok populer bir köpek cinsi haline gelmiştir ve zamanla resmiyet kazanmıştır. Poodle’lar Amerika’ya 20. yüzyılda ihrac edilmiştir. Amerika’da yavaş yavaş populer hale gelmiş ve sonunda en populer köpek cinsi olmuştur. En ünlü Poodle cinsi köpeklere John Steinback’in sahip olduğu Charley, aynı zamanda Charley ‘Journeys of Charley’ kitabına konu olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ayla dedi ki:

  teşekkürler

 2. Yavuz Selim dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 3. Cemil dedi ki:

  teşekkür

 4. Veysel dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun