Portekiz Su Köpeği

18.08.2019
853
A+
A-
Portekiz Su Köpeği

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 45-57 cm Dişi 43-53 cm

Ağırlık : Erkek 17-27 Kg Dişi 16-23 Kg

Ortalama Yaşam : 10-14 yıl

Portekiz Su Köpeği Bakımı : Portekiz su köpeği tüy yapısı olarak bakımı zordur. Yıkanması gerektiğinde bazen özel şampuanlar ve kremler kullanmalısı gerekebilir. Bir tarak veya fırça ile 2 günde bir taranması gerekir. İki ayda bir ise traş edilmeleri iyi olur.

Portekiz Su Köpeği Karakter Yapısı : Suyu çok seven, canlı ve enerjik bir köpektir. Hassas olduğu kadar itaatkar ve sadık bir karakteri vardır. Çocuklarla genelde çok iyi anlaşır ve diğer köpeklerle problem yaşamaz. Uygun şekilde eğitilirlerse kedilerle de anlaşabilir. İyi huylu ve dengelidir. Cesur ve zeki olduklarından eğitilmeye yatkındır. Komutları hızlı öğrenir ve uygular. Eğitimde ses tonu çok önemlidir. Sıcak iklimlerde dışarıda bakılabilir, fakat günü bahçede geçirdikten sonra akşam ailesinin yanında olmaktan mutlu olur. 

Portekiz Su Köpeği Kökeni : Portekiz Su Köpeği ‘Cao de Agua Portuguese’ olarak da tanınmaktadır fakat en yaygın adları ‘Portie’, ‘PWD’, yada ‘Water Dog’dur. Poodle ırkı ile akrabadır. Türeme şekli açısından bilinen iki farklı bilgi vardır. 5. yüzyılda Goth’lar, 8. yüzyılda ise Berber’lar Portekiz’e gelmiş oldukları düşünülür. Portekiz Su Köpeklerinin bu iki Asya kökenden birinden ortaya çıktığı bilinir. Portekiz’de yapılan bir çok su aktivitesi için bu köpek ırkı kullanılırdı. Bunların içinde balık avlamak, gemilere mesaj iletmek gibi aktiviteler vardır. Zaman geçtikçe balık tutma alanındaki modernleşme sonucunda sayılarında düşüş olmuştur ancak 1930’larda Dr. Vasco Bensuade durumu toparlamak için bu ırka yardımcı olmuştur. Dr. Bensuade, Leao isimli Portekiz Su Köpeğinin bir komutla buzlu suya dalmasına şahit olduktan sonra bu ırka kendini iyice kaptırmıştır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1984 yılında tescillenmiştir; ev hayvanı olarak sayısı günden güne artmasına rağmen gösteri köpeği olarak sık görülen bir cins değildir. Senatör Ted Kennedy’nin ‘Splash’ adındaki köpeğinin ağzından yazılan ‘My Senator and Me: A Dog’s Eye View of Washington, DC’ kitabı vardır. ‘Girella’ adındaki dişi Portekiz Su Köpeği’nin ise ‘Franz Ferdinand’ ve ‘Death Cab for Cutie’ gibi bir çok müzisyenle fotoğraflandırılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ferhat dedi ki:

    teşekkürler

  2. Samet dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun