Pug (Mops)

18.08.2019
857
A+
A-
Pug (Mops)

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 30-36 cm Dişi 24-30 cm

Ağırlık : Erkek 6-9 Kg Dişi 6-8 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Pug (Mops) Bakımı : Ölü tüyleri kauçuk bir eldiven veya fırça ile temizlenmelidir. Yüzdeki buruşuklara özel bir losyon uygulanmalıdır. Yüzünün yapısı göz kusurlarına ve çizik göz korneası; nefes problemlerine yol açabilir. Bunlarla beraber obeziteye yakalanma riskleri bulunduğundan egzersiz ve diyet yapmaları gerekir. Klimasız araba içinde veya sıcak havalarda dışarıda bırakılmamalıdır. ‘Ters Hapşırma’ da görülebilir ancak endişelenecek bir durum değildir. O anda yapılacak şey köpeğin boğazını kaşımaktır.

Pug (Mops) Karakter Yapısı : Bu ırk aşırı kıskanç ve duygusal bir yapıya sahip olması ile bilinmektedir. İlgi görmedikleri taktirde huysuzlanırlar. Diğer köpekler ile araları iyidir. Sahiplerine fazlasıyla önem verirler ve sahibinin yanında başka bir köpek görmeyi hazmedemezler ve anında kıskanırlar. Çocuklar ile iyi anlaşan bu ırk, ilkkez köpek sahibi olacak kişiler için en ideal köpektir. Pug Mops iyi bir eğitim verildiğinde sahibine karşı itaatkar olabilir. İletişimi iyi olduğu için çok iyi bir sosyalleşme ortamına ihtiyaç duyarlar. Mümkünse bu ırkı beslerken evinizde ona bir arkadaş olacak başka bir hayvan beslemeniz öneriliyor.

Pug (Mops) Kökeni :

Shang Hanedanı (M.Ö. 400’den önce) Çinli hükümdarlar için kucak köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Eskiden Lo-Chiang-Sze ya da Foo (puginkilere benzer büyük gözleri ile birer ejderhaya dönüşmüş seramik foolar) olarak bilinirlerdi. Pug benzeri köpeklerin Konfüçyüs tarafından “kısa ağızlı köpek” olarak belgelenmesi M.Ö. 551’e kadar gider. Lo-sze ya da erken puglar günümüzün modern Pekingeselerinin atası olabilirler. Pug’ın popülaritesi önce Pugların Budist rahipler tarafından tutulduğu Tibet’e, ardından Japonya’ya ve son olarak da Avrupa’ya yayılmıştır. Çin’in ilk İmparatoru Qin Shi Huang’ın puglar hakkındaki tüm kayıtları, parşömenleri ve sanat eserlerini, M.Ö. 221 ile 210 arasında süren yönetimi sürecinde bir zamanda yakmış olmadı nedeniyle Pugların kesin kökeni bilinmemektedir.

Aslan köpekler ya da fo köpekler olarak da anılan Çinli fu köpekleri, önlerine yerleştirildikleri tapınakların bekçileri ve heykelleri olarak düşünülmüşlerdi. Bu heykellerin yüzleri, Tibetli Spaniel, Lhasa apso, Pekinese ve pug gibi Oryantal kısa-yüzlü köpekleri yansıtmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yunus Emre dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler