Puli

19.08.2019
880
A+
A-
Puli

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 41-43 cm Dişi 41-43 cm

Ağırlık : Erkek 11-16 Kg Dişi 11-16 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Puli Bakımı : Tüylerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Tüyler sürekli kontrol edilip oluşan düğümler çözülmelidir. Tüyler arasında haşeri oluşmaması için 2 ayda bir yıkanması gerekir. Gün içerisinde gerekli egzersizleri yaptırılmalıdır.

Puli Karakter Yapısı : Zeki, arkadaş canlısı, sıcak kanlı mutlu bir köpektir. Bu özellikler onu tercih edilen bir ev hayvanı haline getirir. Yabancılara karşı sürekli temkinlidir bu nedenle iyi bir bekçi köpeğidir. Havlama davranışını çok sık gösterir. Çocuklarla çok iyi anlaşan bir yapıya sahip değildir.

Puli Kökeni : Bu ırkın diğer isimleri Macar Puli ya da Macar Su Köpeğidir. Antik Magyar kabilesi ve Ural Dağlar’ında yaşayan kabilenin çoban köpeklerinden üremiştir. Büyük ihtimalle ‘Puli’ kelimesi Almanca bir kelime olan ‘Poodle’ dan gelmiştir. Magyar kabilesi Macaristan’a göç ettiğinde bu kabileye ait köpekler oranın yerli köpekleri ile çiftleşmişlerdir; bu çiftleşilen köpekler arasında büyük ihtimalle Tibet Spaniel de vardı. Bu durumdan üreyen ırk ise yetenekli bir çoban köpeğir. Sürüyü korumakla görevli olup koyunların içinde rahatlıkla fark edilmesi için siyah olması tercih edilir.1500’lerde Macaristan’ın istilaya uğraması sonucu Puli batı Avrupa köpek ırklarıyla çiftleşmiştir. Bu çiftleşme ise köpeğin düş görünüşünde değişikliklere yol açmış ve bu durum da neslinin tükenmesi tehlikesini ortaya çıkarmıştır. 1900’ların başında, Emil Raitsits adında hayvan üreticisi Puli ırkının dış görünüşünün yeniden elden geçirilmesine vesile olmuştur. Hatta hala kimse orijinal dış görünüş hakkında pek bilgi sahibi değildir. Bu cins köpekler ilk defa 1925 yılında standartlaştırılmış ve Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1934 yılında tescillenmiştir. Günümüzde Puli çoban gösteri köpeği yada evcil köpek olarak değil, çoban köpeği olarak ün salmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Cemre dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 2. Recep dedi ki:

  saol hocam

 3. Mesut dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 4. Nuri dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler

 5. Taha dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler