Sağlıklı Bir Balık, İki Önemli Unsur; Balık Yemi ve Akvaryum Suyu

12.02.2021
558
A+
A-
Sağlıklı Bir Balık, İki Önemli Unsur; Balık Yemi ve Akvaryum Suyu

   Akvaryum balıklarınızın sağlığını düşünüyorsanız eğer dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar; akvaryum suyu ve balıkları beslerken kullanacağınız yemler.  Beslediğiniz balık türünün hangi sıcaklık derecesinde veya hangi ortamda yaşayabileceğini araştırıp, suyun değerlerini sahip olduğunuz balık türünün optimum yaşam şartlarına göre hazırlamanız gerekmektedir. Bazı balıklar kalsiyumlu suda yaşamayı severken, bazı balıklar için kalsiyumlu su zehirdir. Akvaryum balıklarının yaşayacağı su, onlar için hayati önem taşır. Mutlaka, akvaryum ölçüm testleri ile suyu, beslediğiniz balık türüne uygun bir hale getirmelisiniz. Bu işlem için akvaryum su düzenleyicileri kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Balık Yemi

    Balık yemi konusuna değindiğimiz zaman önemli bir soru ile karşı karşıya kalmaktayız. Beslemek istediğimiz balık, etçil mi otçul mu?  Her iki beslenme tipinde de balığın alması gereken protein ve karbonhidrat oranları oldukça önemlidir. Balığın gelişim sürecimi, renklenmesini ve sağlığını ancak doğru içeriğe sahip balık yemi ile sağlayabilirsiniz. Kaliteli içeriğe sahip balık yemleri balığınızı beslerken, hem de suyun kirlenmesini önleyecektir. Genelde otçul olan balıkların, protein değerleri %30-50 olan balık yemlerini kullanması; etçil olan balıklar ise %70-95 arasında değerlere sahip olan balık yemleri ile beslenmesi gerekmektedir. Doğru balık yemi tercihinin il aşaması budur.

   Balıklar için ek besin olarak; vitaminler, algler ve yoğunlar veya hayvansal gıdaları tercih edebilirsiniz. Eğer kullandığınız balık yemi, kaliteli bir markaya ve kaliteli bir içeriğe sahipse bunları kullanmanıza gerek kalmayacak. Bunun yanında; beslediğiniz balık türünün yemlenme sekli de oldukça önemlidir. Bazı balıklar, yemleri kopararak yemeyi tercih ederken, bazıları ise dipten ya da yüzeyden yemeyi tercih edebilir. Balık yemi çeşitleri arasında seçim yaparken, balığınızın beslenme şeklini de dikkate almalısınız. Unutmayın ki, yanlış tercih edeceğiniz balık yemleri; sağlıksız balıklar ve kirli su demektir.

    Beslenme şekillerine göre, yüzeyden beslenen balıklar; suyun üst kısmında yüzen besinleri tercih ederler. Dipten beslenen balıklar ise, yemi dibe çöktükten sonra yemeyi tercih ederler. Bu durum tamamen balığınızın türüne göre değişim gösterir ve beslenme şekillerine göre birçok alternatif balık yemleri bulunmaktadır. Bunlarda bazıları; pul yem, tablet yem, tane yem, disk yemi, tatil yemidir.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.