Saint Bernard

19.08.2019
1.493
A+
A-
Saint Bernard

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 65-70 cm Dişi 64-68 cm

Ağırlık : Erkek 60-90 Kg Dişi 57-85 Kg

Ortalama Yaşam : 8-10 yıl

Saint Bernard Bakımı : Haftada bir defa taranması gerekir. Tüy dökme zamanı geldiğinde ise haftalık taramayı 2 defa yapmalısınız. Banyo sadece gerekli olduğunda yaptırılmalıdır.Gözleri enfeksiyon riskine düzenli olarak kontrol edilmeli ve kulakları temiz tutulmalıdır. Dirsek ve kalça displezyasına karşı hassas yapıları vardır. Bu durum obezite yüzünden artabilir. Düzenli egzersiz yaptırılmalı ve dengeli beslenmeleri gerekir. Epilepsi ve göz kapağı rahatsızlıkları da bu köpeklerde olabilecek hastalıklar arasındadır.

Saint Bernard Karakter Yapısı : Oldukça kibar, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı anlayışlıdır. Saint Bernard yavaş hareket eden, sabırlı ve oldukça itaatkar bir ırktır. Büyüklüğünden dolayı erken yaşta diğer insanlarla sosyalleştirilmelidir. Eğitim de yine köpek yavruyken başlamalı ve kararlı ve pozitif bir metod kullanılmalıdır. Saint Bernard iyi bir bekçi köpeğidir. Büyük olması bile caydırıcı bir sebeb olarak kabul edilebilir. Yemek yedikten ve su içtikten sonra salya problemleri olabilir.

Saint Bernard Kökeni : Tarihi çok eskiye dayanır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sığınak sağlamak amacıyla kurulan manastırda St Bernard de Menthon tarafından MS 980 yılında ortaya çıkmıştır. Tibetan mastifinden türemiştir ve bundan dolayı 1000’li yıllarda Romalılarca Alplere getirilen köpeklerden üretildiği bilinmektedir. Muhtemelen keşişler köpeklerini Danua ve Pirene Dağ Köpekleri ile çiftleştirmişlerdir. Kurtarma köpeği olarak kullanımları ve popüleriteleri 17. yüzyılda başlamıştır. Saint Bernard manastır yakınlarında geçitte çığ ve kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır. Bu köpekler kayıp veya yaralı yolcuları bulur ve sıcaklık vermek için yüzlerini yalayıp yanlarına yatardı. Ardından guruptan bir köpek manastıra giderek yardım getirirdi. Saint Bernard’ın koku alma duyusu o kadar güçlüdür ki metrelerce kar altındaki bir insanın yerini tespit edebilir. Irk ayrıca fırtına ve çığ tehlikesini de önceden hissedebilme yeteneğiyle de ünlüdür. Uzun tüylüler genelde tüyleri buz tuttuğundan iş köpeği olarak kullanılmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Recep dedi ki:

  teşekkür

 2. Celal dedi ki:

  teşekkür

 3. Ebubekir dedi ki:

  teşekkür

 4. Badem dedi ki:

  tanımadan besliyoruz