Samoyed

20.08.2019
1.891
A+
A-
Samoyed

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 26-30 cm Dişi 24-28 cm

Ağırlık : Erkek 4-6 Kg Dişi 3-5 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Samoyed Bakımı : Tüylü köpek cinsleri arasındadır bu nedenle düzenli bir tüy bakımı gereklidir. Bu cinsler tüy dökme mevsiminde çok fazla tüy dökümü yapar. Bu dönemlerde tüylerini sürekli taramak gerekir ve kuru şampuanlar ile 15 günde bir fırçalanması gerekir.

Samoyed Karakter Yapısı : Bu ırk çok güçlü, hakaretli, aktif ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Görünüşünün tam aksine son derece sakin bir yapıdadır, naziktir, sahibine bağlı ve duygusal bir köpektir. Bulunduğu ülkede sürü köpeği olarak kullanılmadığı için yumuşak huylu tavırlarını pek fazla gösterme fırsatları yoktur, ama Türkiye’de ve benzeri ülkelerde işçi köpek olarak kullanılmadığından bu sakin huylarını daha fazla göstermektedirler. Eğer onunla ilgilenen bir sahibi olursa bu köpek ırkı tek bir kişiye bağlanır ve diğer köpek ırkları ve insanlarla uyum içinde yaşayabilir.

Samoyed Kökeni : Kökeni batı Sibirya olarak bilinir. 1889’de kaşif Robert Scott bu ırktan bir kaç tanesini İngiltere’ye getirdi. Irk dünyaya buradan yayılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Suat dedi ki:

    tanımadan besliyoruz