Schnauzer

20.08.2019
822
A+
A-
Schnauzer

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 43-51 cm Dişi 43-51 cm

Ağırlık : Erkek 16-20 Kg Dişi 16-20 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Schnauzer Bakımı : Haftalık taranması gerekir. Gösteri köpekleri şekilli tımar edilirken Normal Schnauzerler kırpılır. Kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve temiz tutulmalıdır. Patlerindeki fazla tüyler kesilmelidir. Kulakları kırpık olan Schnauzerler kulak enfeksiyonuna karşı kontrol altında tutulmalıdır. Yüzündeki uzun tüyler sık sık taranmalıdır.

Schnauzer Karakter Yapısı : Bu köpekler güçlüdür ve iyi huyludurlar. Şehir ortamında beslenmeye ve yaşamaya uygun bir ırktır. Fazla egzersize gerek yoktur fakat zamanla artrit hastalığına yakalanma riskleri vardır. İyi bir günlük egzersiz yeterli olacaktır. Sahiplerini çok seven ve her ortamda onları koruyan enerji düzeyleri yüksek köpeklerdir. Havlamayı çok severler ve yabancılara güvenmezler. Eğitim sürelerinde oldukça itaatkardırlar. Büyük boydaki schnauzer’lar, aynı cinsiyetteki diğer köpeklere karşı agresif tavırlar sergileyebilirler. Çocuklara karşı çok sevecendirler. Ancak, küçük bir çocuğu istemeden de olsa yere devirip yaralayabilen çok güçlü ve büyük köpekler olduklarını hatırlamalıyız.

Schnauzer Kökeni : Schnauzerler 1870’li yıllardan sonra Almanya’da bulunan ‘Schnauzer’ ismindeki köpekten sonra isimlendirilmiştir fakat aslen kökeni Orta Çağlara kadar uzar. Bu heykeller ve Rembrandt çizimlerinde net bir şekilde görülmektedir. İlk Schnauzerlerin gri Spitze ve siyah Poodle ırklarının çifleşmesi sonucu ortaya çıktığı söylenmektedir. 1900’lü yılların başlarında iyi bir fare avcısı ve bekçi köpeği olmasıyla populer olmuştur. 2. Dünya Savaşından sonra ise ev köpeği halini almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.