Shar Pei

20.08.2019
1.213
A+
A-
Shar Pei

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 48-58 cm Dişi 46-56 cm

Ağırlık : Erkek 18-25 Kg Dişi 18-25 Kg

Ortalama Yaşam : 9-11 yıl

Shar Pei Bakımı : Kaşınmasını ve tahrişi engelleyebilmek için deri düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Tüyler haftada bir taranmalı veya fırçalanmalıdır. Yeterince bakım ve ilgi gösterilirse dışarıda yaşayabilirler.

Shar Pei Karakter Yapısı : Shar Pei sahibine çok sadık bir köpektir. Oyuncu, hareketli, cesur ve dominanttır. Ailesi ile çok iyi ilişki kurar ama yabancılara karşı agrasif olabilir. Yavruyken iyi sosyalleştirilirlerse çocuklar ve kedilerle iyi anlaşabilir. Shar-Pei somurtgan bir görünüşü olsa da iyi huylu, sakin, bağımsız bir köpektir. İyi bir koruma köpeğidir. Shar Pei kendine güvenen kararlı bir sahibe ihtiyaç duyar. Yeterince kararlı, kendine güvenen biri değilseniz veya çok yumuşak ve töleranslı iseniz patronluk görevini elinizden almakta gecikmeyecektir. Shar-Pei, disiplinli ama pozitif bir eğitim almalıdır. İnatçı olduğundan patron olduğunuzu kabul ettirmek için disiplinli ve kararlı bir tavır sergilemelisiniz. Bu köpekler tuvalet eğitimini de çok çabuk alırlar. Yavrular çabuk büyüdükleri için dikkatle beslenmelidir.

Shar Pei Kökeni : Shar Pei’in kökeni meçhuldür. Chow Chow’la akraba oldukları düşünülür ancak tek ortak noktaları mavimsi siyah dilleridir. Arkeolojik bulgular Han Hanedanı İÖ 206 döneminden beri varolduğunu göstermektedir. Shar Pei Çin’de hayvanları korumak, avda kullanmak ve evi korumak için çiftlik köpeği olarak yetiştirildi. Bu dönem boyunca Shar Pei’de zeka, dayanıklılık ve güç aranırdı. Daha sonra dövüşlerde kullanıldı. Çin kökenli bir çok ırk Kominist Devriminden sonra öldürülmüştür fakat Shar-Pei ırkı Taywan ve Hong Kong’a götürülerek korunarak sonra Amerika’ya ulaştırılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Fahri dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  2. Kaan dedi ki:

    teşekkür

  3. Ebubekir dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler