Shih Tzu (Şitsu)

20.08.2019
2.196
A+
A-
Shih Tzu (Şitsu)

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 23-26 cm Dişi 23-26 cm

Ağırlık : Erkek 4-7 Kg Dişi 4-7 Kg

Ortalama Yaşam : 11-14 yıl

Shih Tzu Bakımı : Shih tzu ırkının kendinden en fazla söz ettiren özelliğinin uzun tüyleri olmasıdır. Tüylerinin çok olmasından dolayı her gün düzenli bir şekilde taranması ve fırçalanması gerekir. Yüz bölgesinde tüyler köpeğin görme açısını engellememesi için toka veya benzeri bir şeyle bağlanması daha dorudur. Ayda bir profesyonel bakım isteyen Shih tzu köpeği, kısa tüylüler için olmasa da uzun tüylülerde tıraş önemli bir detaydır.

Shih Tzu Karakter Yapısı : Diğer ırklardan çok daha farklı bir ırk olduğunu göstermeyi başaran Shih tzu, neşeli, sosyal, özgür ruhlu, zeki bir köpek ırkıdır. Havlama söz konusu olduğunda belki de köpek cinsleri arasında en az havlayan köpek ırkı olduğunu söylemek yanıltıcı olmayacaktır. Çocduklarla iyi anlaşırlar ve iyi bir oyun arkadaşıdır.

Shih Tzu Kökeni : 17. yüzyılda Tibet’ten yasak şehir Pekin’e getirilen büyük ihtimalle Tibetan Lhasa Apso ırkı köpekler ile yerli Pekingese ırkı köpeklerin çaprazlanması sonucu üretilmiştir. Çin’deki İmparatorluk döneminde Shih-Tzu oldukça popüler olmuştur. Çin’den Avrupa’ya ticaretin başladığı senelerde bile satılması veya ülke dışına çıkarılması kesinlikle yasaklanmıştır. 1930 yılında İngiltere’ye ilk çift Shih-Tzu  getirilmiştir. Günümüzde popüler bir pet ve show köpeği olan Shih-Tzu İngiltere’de 1946 yılında ırk olarak tanınmış, AKC tarafından ise 1969’da kayıtlara geçmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Okan dedi ki:

    saol hocam

  2. Emir dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  3. Mehmet Efe dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var