Siberian Husky

15.08.2019
464
A+
A-
Siberian Husky

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 54-60 cm Dişi 51-56 cm

Ağırlık : Erkek 20-28 Kg Dişi 16-24 Kg

Ortalama Yaşam : 12-14 yıl

Siberian Husky Bakımı : Tüylerinin haftada 1 taranması yeterlidir. Tüy dökme mevsimi geldiğinde 2 veya 3 defa taranmalıdır. Obezite olma riskleri bulunduğu için beslenmelerine dikkat edilmelidir. Sıcak kanlı ve sevgi dolu bir ırktır. Özgürlüğüne düşkün bir o kadar da inatcı bir yapıya sahip olduğundan eğitilmesi biraz zorlu geçer ve sabır ister.

Siberian Husky Karakter Yapısı : Ürkütücü bir bakışa sakip olan Siberian Husky son derece sıcak kanlı bir köpektir. Zeki ve inatçıdırlar. Çocuklarla iyi geçinirler. Yavru iken yeterince sosyalleştirilmediği taktirde diğer köpeklerle anlaşamazlar. Yabancılara karşı sıcak kanlı olduklarından bekçi ve koruma köpeği olarak tercih edilmezler. Yürüyüş yapmayı çok severler bu yüzden gün içerisinde gerekli egzersiz yaptırılmalıdır. Yok denecek kadar az havlar. Bazı durumlarda havlamak yerine ulumayı tercih eder.

Siberian Husky Kökeni : Kızak çekmek amacı ile Doğu Sibirya’da üretilmişiştir. Chukchi kabilesinin kızak köpeği olarak tanınmıştır. 20-21. yüzyılları arası Alaska’ya getirilmişlerdir. 1910 yılında katıldığı Nome’dan Candle yarışında kendini göstererek yerli ırkları geride bırakmış ve popüler olmaya başlamıştır. 1930’da Amerikan Kennel Kulübü bu ırkı tescillemiştir. Günümüzde halen popüler bir ırktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emir Asaf dedi ki:

    teşekkür