Su Kaplumbağaları Ne Yer?

23.10.2019
944
A+
A-
Su Kaplumbağaları Ne Yer?

Birçok hayvan gibi kaplumbağalar için de yeme, içme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Kaplumbağalar etçil ve otçul olmak üzere ikiye ayrılır. Kara kaplumbağaları otçul, su kaplumbağaları ise etçildir. Bu nedenden ötürü, kaplumbağanızı doğal koşullara uygun bir şekilde beslemelisiniz.

Su Kaplumbağaları Günde Kaç Kez Beslenmeli?

                Birçok hayvan gibi su kaplumbağaların beslenmesindeki en önemli etken; beslenme saati ve yemleme sayısıdır. Su kaplumbağaları, gün ışığının varlığında beslenmeyi tercih ederler. Akşam hava karardıktan sonra verilen yemler, bir sonraki güne kalır ve bu durum suyu kirletmekten başka bir işe yaramayacaktır. Yaz ayları, su kaplumbağaları için daha hareketli bir dönemdir. Bu yüzden, yaz aylarında günde iki kez; kış aylarında ise günde bir kez yem verilmesi daha uygundur.

Su kaplumbağasına Ne Kadar Yem Verilir?

                Su kaplumbağalarına ne kadar yem verileceği, kaplumbağanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Daha doğrusu, su kaplumbağası yem miktarını kendi belirler. Verilen yem, iki dakika sonra bitmemişse, yem miktarı o kaplumbağa için fazla demektir. Bu durumda, yem miktarını deneme yanılma yöntemi ile keşfetmeniz gerekmektedir. Kaplumbağalar, doyma hissine sahip hayvanlardır ve doyduktan sonra yeme eylemine devam etmezler. Kapta kalan fazla yemler ise çok çabuk bozulma gösterir ve bu durum kaplumbağanız için tehlike arz eder. Bozulan yemler, kaplumbağanız için sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında; kaplumbağanızın vitamin eksikliğini önlemek amacıyla, yemle birlikte vitamin ve mineral takviyesi yapmalısınız.

Su Kaplumbağalarının Sevdiği Yiyecekler

Alabalık ve tatlı su levreği gibi tatlı su balıkları haftada birkaç kez verilebilir fakat deniz balıklarının verilmesi tavsiye edilmez.

Kurutulmuş kum karidesi; su kaplumbağalarının en sevdiği yemekler arasındadır. Su kaplumbağası besleyenlerin en sık yaptığı hata, kaplumbağa sevdiği için bu besinleri sık sık vermektir.

Dana eti ve kıyması; Su kaplumbağasının en sevdiği yiyecekler arasında yer alabilir. Fakat sinirsiz ve yağsız olması oldukça önemlidir.

Marulu akvaryumda 12 saat beklettiğiniz taktirde, kaplumbağanın sevdiği yerleri yediğini ve geri kalan kısmı bıraktığını gözlemleyeceksiniz.

Kaplumbağalar; haşlanmış yumurta ve yumurta kabuğu da severek tüketirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.