Su kaplumbağalarında Akciğer Enfeksiyonu ve Tedavisi

23.10.2019
977
A+
A-
Su kaplumbağalarında Akciğer Enfeksiyonu ve Tedavisi

Kendilerine ait yaşam alanlarında huzurlu bir şekilde yaşayabilen su kaplumbağaları, özenli bakım sonucunda sık sık hastalanmazlar. Fakat her canlı gibi su kaplumbağaları da, sık sık olmasa da, bazı hastalıklar meydana gelir.

                Su kaplumbağaları, kendi yaşam alanlarına karşı oldukça duyarlı hayvanlardır. Bu nedenden ötürü, su kaplumbağanızın suda rahatça vakit geçirebileceği bir alan oluşturmalı ve dinlenmek için de bir kuru alan sağlamalısınız. Bunun yanında, su kaplumbağalarının kabukları, uv ışınlarını ihtiyaç duyar. Yeterli uv ışınlarından faydalanamayan su kaplumbağalarının kabuklarında belli başlı yumuşamalar ve kemik gelişiminde bozulmalar meydana gelir. Su kaplumbağalarının kabuklarına dışarıdan gelen solüsyonlar genellikle faydalı olmaz. Bunun için, su kaplumbağanızın uv ışınlarından yeterli seviyede faydalanabilmelerini sağlamalısınız. Su kaplumbağanızın yeterli seviyede uv ışınlarından faydalanabilmesi için, onu düzenli olarak güneşe çıkarmalısınız. Fakat düzenli olarak dışarı çıkarmanız mümkün değilse, kaplumbağanızın uv ışınlarından faydalanabilmesi amacıyla, onların yaşam alanlarına özel olarak üretilen uv lambaları yerleştirerek onların ihtiyacı olan ışınları karşılayabilirsiniz.

                Bunun yanında; su kaplumbağaları yaşadıkları suyun ısınına da oldukça duyarlıdır. Bir su kaplumbağası, ortalama olarak 28 derecelik bir suda yaşamlarını idame ettirebilir. Bu ısının sağlanması için kaplumbağanızı gözlem altında tutmalısınız ve kaplumbağanın suyuna bir termometre yerleştirmelisiniz. Suyun ideal ısısına ulaşabilmek için evcil hayvan marketlerinden temin edebileceğiniz akvaryum suyu ısıtıcılarını kullanabilir ve kaplumbağanızın suyunun ideal ısısına bu şekilde ulaşabilirsiniz. Bu durum sağlanmadığı taktirde, kaplumbağanızda çeşitli sağlık problemleri meydana gelir. Bundan biri de akciğer enfeksiyonudur. Akciğer enfeksiyonu, çeşitli belirtilerle kendini belli eder. Bunlardan birkaçı;

Su kaplumbağanızın, kuru alanlarda normal zamanlardan daha fazla durmak istemesiyle,

Su kaplumbağanızın, iştah kaybının başlamasıyla,

Nefes alırken hırıltı ya da hapşırma gibi tepkimeler gerçekleştiriyorsa,

Suda yüzerken denge problemi yaşıyorsa,

Alt çenenin hareketiyle gıcırdamaya benzer sesler çıkarıyorsa,

Nefes alma esnasında zorluk yaşıyorsa,

Kaplumbağanızın akciğer enfeksiyonu hastalığına yakalandığını düşünebilirsiniz.

Akciğer enfeksiyonun tedavi genellikle antibiyotiklerle sağlanır. Eğer, kaplumbağanız bu hastalığa yakalandıysa yapmanız gerekenler; akvaryumdaki suyu temiz bir su ile değiştirmek ve suyun ideal ısısına ulaşmasını sağlamaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.