Suriye Hamsteri (Syrian Hamster)

09.04.2020
710
A+
A-
Suriye Hamsteri (Syrian Hamster)

Altın hamster olarak da bilinen Suriye Hamsterinin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. 1800 yıllarında Halep dağı ve çevresinde yoğun olarak yaşamlarını sürdürdükleri bilinen Suriye Hamsteri; daha sonradan bu bölgede görülmemiştir. Bu durum birçok insana, Suriye Hamsterının soyunun tükendiğini düşündürmüştür. Ancak 1930 yılında tekrar görünen bu tür, bir zooloji profesörünün yoğun uğraşları sonucunda tekrar üremiş ve sonrasında oldukça popüler olmuştur.

            Tüm dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan bu türün, bu kadar popüler olmasının temel sebebi; boyutları ve sevimliliğidir. Boyutlarının, normal hamster boyutlarına göre daha büyük olması; sahibiyle daha kolay ilişki kurabilmesini sağlamıştır. Suriye hamsterının boyutları, diğer türlere oranla daha büyük ve daha ağırdır. Yetişkin bir Suriye Hamster’ının ağırlığı; 120-150 gr, uzunluğu ise 13-18 cm arasında değişiklik göstermektedir. Yaşam süreleri ise ortalama 2-3 yıldır. Fakat bu süreç, bakım şartları ve beslenme durumundaki farklılıklara göre değişiklik gösterebilir.

            Altın sarısı, bal rengi, krem, bej, gri-beyaz olmak üzere birçok farklı renkte olabilmektedir. Bunun yanında; gözlerinin ve burunlarının farklılığı ile hemen dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadırlar. Yuvarlak büyük gözleri, çıkıntılı ve eğik burna sahiptirler. Suriye Hamsterı, sosyallikten uzak yaşamaktan hoşlanırlar. Suriye Hamsteri almak isteyenler; kesinlikle ‘arkadaş olurlar, iki tane alayım’ gibi yanlış bir kanıya düşmemelidir. Böyle bir eylem, hamsterlar arası savaştan başka bir sonuç getirmeyecektir.

            Suriye hamsteri, ilgiyi seven hayvanlar arasında yer alır. Bu nedenle; hamsterınızla geçireceğiniz her vakit, onun için oldukça değerli olacak ve onu mutlu edecektir. Suriye Hamsterları, sizinle duygusal bir bağ kuracak ve size iyi bir arkadaş olacaktır. Zaten bu nedenden ötürü, hamster türleri arasında en iyi ev hayvanı olarak popülerlik kazanmıştır. Çocuğunuza yeni bir arkadaş arıyorsanız; Suriye Hamsterı ideal bir seçim olacaktır sizin için.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.