Tavşan Hastalıkları

25.10.2019
725
A+
A-
Tavşan Hastalıkları

Tavşan hastalıkları çok çeşitlilik göstermesine rağmen, tavşanlara özgü ve sık rastlanan bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıkların ilk teşhisini koyabilmeniz ve gerekli müdahaleyi yapabilmeniz için bu hastalıkları sizler için derledik. Aşağıda anlatacağımız hastalık belirtileri fark etmeniz halinde, zaman kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız ve bilinçsizce ilk kullanımından kaçınmanız tavşanınızın sağlık durumu için oldukça önemlidir.  Tavşanların hastalanmasındaki en önemli etken, stres olarak düşünülmektedir. Tavşanlara uygun yaşam alanı oluşturmak, sağlıklı beslemek ve kemirmeleri için uygun materyalleri sağlamak oldukça önemlidir. Bunun yanında, bir başka önemli konu da sağlıklı tavşanlarla hasta tavşanların ayrı yerlerde barınmasıdır.

İshal:

                Tavşanlarda görülen hastalıkların başında ishal gelmektedir. İshal; beslenme alışkanlıklarıyla alakalı olmasıyla birlikte başka hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkabilir. Tavşanların günlük yedikleri besinlerin %3 oranında selüloz içermesi ishale neden olurken, %6 oranında selülozda bu sorun yaşanmamaktadır. Tavşanınıza verdiğiniz besinlerin selüloz oranlarını ayarlamanız, ishal problemini ortadan kaldırmanızda yardımcı olabilir. Selüloz oranı saman, kuru yonca gibi yemlerle düzenlenebilir.

Tüy Yutma:

                Tavşanlar temizlenmek amacıyla tüylerini yalarlar ve bu tüyler mide ve bağırsaklarında birikir. Tüy dökme zamanlarında daha fazla olan bu birikim, dışkılama yoluyla vücuttan atılır. Bu sorunun çözümünü beslenmede buluruz. Vücuda yeteri kadar sıvı alınması, sindirim sisteminin sağlıklı olmasıyla ilişkilidir.  Tavşanlar, yeterli seviyede su tüketmediği taktirde tüyler birbirine yapışıp, tıkanmalara neden olacaktır.  Bu nedenden ötürü, tavşanların beslenmesine dikkat etmek hayati önem taşır. Önlem alınmayan ve tedavi edilmeyen bu hastalık ölümle sonuçlanabilir.

Kulak Uyuzu:

                Tavşan türünde yaygın olarak meydana gelen bu hastalığın nedeni; Psoroptes Cuniculi’dir. Tavşanların birbirleri ile yakın teması sonucu bulaşan bu hastalık; kulakta tahriş, kabuklanma ve sulanmaya sebep olur. Kulaktan başlar ve kısa sürede yayılım gösterir. Bu hastalığın belirtileri arasında; kulakta beyaz akıntılar, deride kızarıklık ve ağrı yer alır ve tavşanın kulaklarını ısırması, kulakta kalınlaşma yer alır. Tedavi edilmediği taktirde, orta kulak ve sinir sitemi etkilenir; diğer bölgelere uyuz yayılımı görünür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.