Tavşan İçin Yuva Olmak

01.06.2020
758
A+
A-
Tavşan İçin Yuva Olmak

Günümüzde evcil hayvan seçimi kedi ve köpeğin ötesine geçmiş durumda. Birçok kişi evinde farklı türdeki hayvanları beslemeyi ve evcilleştirmeyi deniyor. Sincap, maymun, domuz gibi hayvan türlerini beslemeyi deneyen insanların yanında tavşanı da evcil hayvan olarak tercih edenlerimizin sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki gerçekten mümkün müdür evde tavşan beslemek? Tavşanları tam olarak evcilleştirebilir miyiz? Gibi soruları, hazırladığımız bu yazıda, mümkün olduğu kadar açıklamaya çalıştık. Bunun yanında, sizler için tavşan beslemenin avantajlarına ve dezavantajlarına değindik.

                Tüm hayvanların özel bir ilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, onlar için zaman harcamanız, onlara kendi yaşam alanlarını aratmayacak bir ortam hazırlamanız, onların yaşam kalitesini doğrudan etkileyecektir.  Kısacası, onlara yeterli zaman ve bakım vererek yaşam kalitelerini arttırabilirsiniz. Bu durum, oldukça büyük bir sorumluluk gerektirir. Bu nedenle; bir evcil hayvan bakımını üstlenmeye karar vermeden önce, tavşanların da bir bebek gibi bakıma ihtiyacı olduğunu ve büyük bir sorumluluk almanız gerektiğinin farkında olmanız gerekmektedir.

                Tavşanınızın doğal yaşamındaymış gibi serbestçe gezmesine dolaşmasına izin vermelisiniz. Bırakın evinizde, bahçenizce gezsin; özgürlüğünü doyasıya yaşasın!  Bunun yanında; yemek konusu tüm hayvanlarda olduğu gibi tavşanlarda da oldukça önemlidir. Onun sevdiği şeyleri yemesine izin verin.

Tavşan Sahibi Olmanın Avantajları

                Gününüzün büyük bir kısmını ev dışında geçiriyorsanız, tavşan tam sizi göre bir evcil hayvan demektir. Çünkü tavşan beslemek, köpek beslemenin aksine daha az ilgi gerektirir ve zaten tavşanlar zamanların büyük çoğunluğunu kafes içerisinde geçirdikleri için tatile veya herhangi bir yere gittiğinizde yanınızda götürmeniz ya da bakımını üstlenmek için birini bulmanız oldukça kolay olacaktır.  

                Tavşanlar; sevimli görünüşü, yumuşak tüyleri nedeniyle her zaman çocukların göz bebeği olmuşturlar. Bunun yanında; seslendiğinizde tepki verir ve ilgi gösterdiğinizde asla karşılıksız kalmaz. Sevgisi ile size minnetlerini sunar.

Tavşan Sahibi Olmanın Dezavantajları

                Tavşanlar; oldukça hassas hayvanlardır. Tavşanınızın sağlıklı olması için sık sık veteriner hekime götürmeniz gerekebilir. Bu da sizler için biraz pahalıya mal olabilir. Bu nedenle; evcil hayvan edinmeden önce, masraflarını dikkate alıp bu doğrultuda karar vermeniz gerekmektedir.

                Buna ek olarak, tavşanlar; kedi, köpek gibi olmasa da ilgiye ihtiyaçları vardır. Her gün, en az bir saat onunla ilgilenmeli ve dolaşması için zaman tanımanız gerekmektedir.

                Tavşanlar, keskin dişlere sahiptir. Bu nedenle, çocuklarla oynadığı zaman gözetim altında olmaları sizin yararınıza olacaktır ve bu keskin dişlerini eşyalarınınız üzerinde kullanabilir, eşyalarınıza zarar verebilirler. Ama bu sorunlar çözülemeyecek boyutta değildir. Gerçek bir tavşan severseniz, bu durumlar size problem olmayacak; en kısa sürede çözüm üreteceksinizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.