Tavşanlar Hakkında Her Şey

12.04.2020
763
A+
A-
Tavşanlar Hakkında Her Şey

Tavşanlar, memeli hayvanlar grubunda yer almaktadır. Tavşanlar da hamsterlar gibi gündüz uyur ve gece boyunca aktif olurlar. Tavşanların mutlu olmasını sağlamak için onları sessiz bir ortamda bakmanız gerekmektedir. Tavşanların gözleri oldukça iri, arka bacakları ise ön bacaklarından uzundur. Bunun yanında, bu sevimli hayvanların kuyrukları kısa; kulak ve bıyıkları oldukça uzundur. Tavşanlar çok fazla büyüyemezler. Ortalama uzunlukları 30 cm ile 60 cm; ağırlıkları ise 3 ile 10 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında; tavşanların yaşam süreleri ortalama olarak 8 yıldır.

Tavşanlar Ne Yer?

                Tavşan bakımı da tıpkı bebek bakımı gibi oldukça zorlu ve özen isteyen bir süreçtir ve besleme düzeni ve alışkanlıkları tavşanlar için de son derece önemlidir. Tavşanlar, otçul hayvanlardır ve en sevdikleri besinler; havuç, marul, salatalık ve yonca gibi çeşitli sebzelerdir. Bunun yanında, tavşanların günlük su ihtiyacı yaklaşık 500 ml’dir. Tavşan vücudunun, sebzeler dışında da yeme ihtiyacı vardır ve bu oran yaklaşık 350 gr’dır.

Tavşanların Doğumu

                Tavşanlar, yılda yaklaşık 6-7 kez doğum yapabilir. Bu hamilelik süreci bir ay sürer ve her doğumda 4-12 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Yavrular tüysüz ve gözleri kapalı şekilde dünyaya gelirler. Gözleri açılıp, yürüme yeteneğini kazanana kadar annelerine muhtaçtırlar ve yaklaşık 20 güne kadar anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Anne tavşan, yavrular yürümeye başladığında onları kendi hallerine bırakır. Yavru tavşanları kucağa almak oldukça yanlış bir davranıştır. Kokunuzun tavşanın vücuduna sinme halinde, annesi yavru tavşanı tanıyamaz ve onu dışlar.

Tavşanların Genel Özellikleri

                Birçok çizgi filimde ve karikatürlerde tasvir edildiği gibi tavşanın kulakları vücudundaki diğer uzuvlara oranla oldukça büyük ve gelişmiştir. Bu durum duyma yeteneğine yansımıştır. Tavşanlar, duydukları her sese şaşırırlar. Bu nedenden ötürü, kendi türünden bir hayvan ya da başka canlıların ona yaklaşması durumunda kaçma eğilimi gösterebilirler. Oldukça hassas canlılardır ve ele alınmaktan hiç haz etmezler. Buna ek olarak, tavşanların koku alma duyuları da oldukça gelişmiştir. Burunlarında dokunma hücreleri mevcuttur. Tavşanların üst dudağında aşağı yukarı hareket eden 20-25 adet duyum iplikçileri vardır. Bu duyum hücrelerini, çevre hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanırlar. Bu yüzden, tavşanların üst dudağını her zaman hareket halinde görürüz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.