Tibet Mastiff

15.08.2019
492
A+
A-
Tibet Mastiff

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 60-66 cm Dişi 60-66 cm

Ağırlık : Erkek 55-72 Kg Dişi 47-67 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Tibet Mastiff Bakımı : Tüylerinin haftada bir defa taranması yeterlidir. Tüy dökme zamanı geldiğinde ise tarama işlemi günlük yapılmalıdır. Beslenmesine dikkat edilmeli ve gün içerisinde gerekli egzersiz yaptırılmalıdır. Gezmeyi çok seven bu köpekler başıboş bırakılmamalıdır. Bu ırkın yavru iken sosyalleştirilmeye başlaması gerekir.

Tibet Mastiff Karakter yapısı : Zeki, sakin ve inatcıdırlar. Çocuklarla iyi geçinmelerine rağmen çocuklarla yalnız bırakılmaları tavsiye edilmez. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı mesafeli ve tetiktedirler. Bulunduğu aileyi ve bölgesini mükemmel şekilde korur ve tehlike karşısında adım atmaktan çekinmez. Güçlü yapıları ve koruma içgüdülerinden dolayı koruma ve bekçi köpeği olarak tercih edilen ırklar arasındadır. Eğer eğitilmesi gerekiyorsa yavru iken başlanmalı ve eğitim sırasında kararlı ve yumuşak olunmalıdır. Eğitim sırasında sert davranış gösterirseniz sonuç alamazsınız.

Tibet Mastiff Kökeni : Çin köpeklerinden türediği düşünülen antik bir ırktır. Cengiz Han yada Hun Hakanı Atilla orduları ile Asya’ya geldikleri söylenir. Sürüleri ve kasabaları korumak amaçlı üretilmiştir. 1959 yılında Çin’in Tibet’i işgal etmesiyle bu ırkın nesli tükenme seviyesine gelmiştir. 2005’te Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescil edilmiştir. Günümüzde bu ırk çok fazla bulunmamaktadır. Bu ırkı yok olmaktan kurtarmak için halen girişimler yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nurullah dedi ki:

    teşekkürler