Türkiye’de Hayvan Hakları

20.02.2021
349
A+
A-
Türkiye’de Hayvan Hakları

TÜRKİYE`DE HAYVAN HAKLARI

Türkiye’de hayvan hakları konusunun üzerinde uzun yıllar boyunca durulmuştur. Hayvanlara yönelik hak ihlallerinin önlenmesi hususunda ilk olarak cemiyetler çevresinde adımlar atılmıştır. Resmi olarak çeşitli dernekler ve oluşumlar kurulmuştur. Bu konuda girişimleri bulunan ilk resmi dernek 1912 yılında kurulmuştur. Bu derneğe “Himaye-i Hayvanat Cemiyeti” adı verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında da hayvan hakları ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam etmiştir. 1912 yılında faaliyete geçen dernek Cumhuriyetin ilanı ile “Türkiye Hayvanları Koruma Derneği” olarak adını değiştirerek çalışmalarına devam etmiştir. İlerleyen dönemlerde ülkemizde hayvan hakları konularında faaliyet gösteren derneklerin sayısı artmıştır. 1926 yılında yürürlüğe giren “Hayvan Islahı Kanunu” hayvanların haklarını korumaktan çok hayvancılık sektöründe ki şartaların iyileştirilmesine dayalı bir kanundur.

2004 yılında yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu ile birlikte bu konunun yasal olarak iyileştirilmesi amaçlamıştır. Bu yasa hayvan hakları koruma altına alınsa da hayvan hakları savunucularının dilediği gibi hayvanları birer birey olarak değerlendirmemiştir. Hayvanların yaşama haklarını kanun hükümleri ile koruma altına almış ancak kanuni istisnalar ve insan gıdası olarak yararlanılmalarını bu konunun dışında tutmuştur. Bu kanun ile sahipsiz hayvanların da sahipli hayvanlar gibi yaşamaları desteklenmiştir. Ayrıca bazı hükümler ile hiçbir maddi çıkar gütmeden hayvanları besleyen ve koruyan kişilerin desteklenmesini esas almıştır.

Kanun ve hükümlerin yanı sıra Türkiye`de insanların, hayvanların korunmaları, temel bakımları ve her türlü işkence ve kötü muamelelerden uzak tutulmaları için önlem almaları gerekli görülmüştür.

Yalnızca evcil hayvanların değil, yabani hayvanların da hakları yasal olarak güvence altına alınmış ve doğal yaşam ortamlarından koparılarak özgürlükten yoksun bırakılmamaları esas alınmıştır.

Tüm bu kanuni hükümlerin yanında cezaların caydırıcı olmaması, hayvan hakları ihlallerinin önüne geçilmesini zorlaştırmıştır. Hayvan hakları ihlallerinde genel olarak para cezası uygulanması, Türkiye`de şiddet, taciz, özgürlükten yoksun bırakma gibi hayvan hakları ihlallerine engel olamamıştır ve en çok karşılaşılan durumlar arasında yer almıştır.

Türkiye`de hayvan hakları savunucuları, yasal olarak hayvan haklarının tam anlamıyla güvence altına alınması ve caydırıcı önlemler alınması için mücadelelerine devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.