Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

16.02.2021
380
A+
A-
Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

TÜRKİYE`DE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLAR

Dünyanın her bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvan türleri bulunmaktadır. Nesli tükenmekte olan hayvanların, yeterli düzeyde koruma altına alınmaması ve yasadışı yollarla avlanmaya devam edilmesi ile soyları büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye`de nesli tükenmekte olan hayvanların başında yırtıcı bir tür olan vaşaklar yer almaktadır. Henüz ülkemizde görülselerde nesillerinin tehlike altında olduğu bilinmektedir. Postları için sıklıkla avlanan vaşaklar, Hakkari, Bitlis, İzmir, Muğla, Çanakkale, Kastamonu, Artvin, Siirt, Bingöl ve Bolu`da görülmektedir.

Geçmiş yıllarda Türkiye`de çok sayıda varolan leoparlar da tehdit altında olan hayvanlardandır. 1974 yılında Ankara Beypazarında görülen son leopar, köy halkı tarafından öldürülmüştür.

Türkiye Irak sınırında yaşayan hazar kaplanı türüde 1970 yılından bu yana henüz görülmemiştir. Hakkari`de görülen hazar kaplanı da ateşli silah ile vurularak öldürülmüştür.

Henüz kesin bir araştırma ile kanıtlanmış olmasa da Türkiye`de Güneydoğu Anadolu`da görülen çitaların neslinin ülkemizde tamamen tükendiği düşünülmektedir.

Türkiye`de Karadeniz Bölgesinde bulunan ormanlarda yoğun olarak bulunan yaban kedileri, varlğını sürdüren türler olsada, nesilleri tükenme tehdidi ile karşı karşıyadır. Yaban kedileri tavşanları ve sürüngenleri avlayarak hayatta kalmaktadır.

Karadeniz ve Akdeniz`de yaşayan ve bu bölgelerde görülen tek fok türü olan Akdeniz Fokları, balıkçılar tarafından katledilerek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Ayrıca deniz kirliliği de fok balıklarının nesillerinin tükenmesinde ki önemli etkenlerden biri olarak görülmektedir.

Ülkemizde halen yaşamını sürdürmekte olan ve nesli tehlikede olan hayvan türlerinden biri de Irak ve İran sınırında yaşayan Asya yaban eşekleridir.

Yabani atların, günümüzde halen İç Anadolu bölgelerinde bulunma olasılığının üzerinde durulsada kesin olarak bilinmemektedir.

Istranca ormanları, Adapazarı, Bolu, Sinop ve Kastamonu illerinin ormanlarında görülen Kızıl Geyikler, ülkemiz coğrafyasında geniş bir alanda yaşasalar da nesli tükenmek üzere olan hayvanlardandır.

Ülkemizde hayvanların zevk uğruna avlanarak katledilmesi birçok hayvan soyunu tehlikeye atmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.