Vizsla

15.08.2019
763
A+
A-
Vizsla

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 53-65 cm Dişi 51-61 cm

Ağırlık : Erkek 20-27 Kg Dişi 18-25 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Vizsla Bakımı : Tüylerinin bakıma ihtiyacı yok denecek kadar azdır. Tüy dökme zamanı ölü tüylerin alınması yeterlidir. Gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Enerji seviyeleri çok yüksektir ve gün içerisinde gerekli egzersiz yaptırılmalıdır. Egzersiz yaptırılırken yürüyüşten çok koşu yaptırılması iyi olur.

Vizsla Karakter Yapısı : Sahiplerine sadık ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Çocuklarla iyi geçinir ve iyi bir oyun arkadaşıdır. Yabancılara ve diğer köpeklere karşı arkadaş canlısıdır. İhmal edildikleri taktirde huysuz tavırlar sergiler hatta saldırganlaşıp ısırabilirler. İleri düzeyde koku alma duyuları, hızları ve çeviklikleri nedeniyle av köpeği olarak kullanırlar. Eğitilmesi gerektiğinde kararlılıktan vazgeçilmemeli ve taviz verilmemelidir. Beslenmesine dikkat edilmeli gereğinden fazla yiyecek verilmemelidir.

Vizsla Kökeni : Magyar kabilesi tarafından fare avlamak için kullanılan Macar kökenli bir ırktır. Koku alma duyusu ve çevikliği nedeniyle av köpeği olarak kullanmaya başlamışlardır. 1800’lü yıllarda nesli tükenme noktasına gelmiştir. Amerika’ya 1950 yılında gelen Vizsla 1960 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescillenmiştir. Günümüzde popüler bir ırk olarak bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Erhan dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  2. Erkan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz

  3. Muharrem dedi ki:

    tanımadan besliyoruz