Yaşlı Köpek Bakımı

08.08.2019
809
A+
A-
Yaşlı Köpek Bakımı

  Tıpkı insanlar gibi, yıllar geçtikçe köpeğinizde yaşlanacaktır ve yaşlanmasıyla beraber ihtiyaçlarında ve davranışlarında değişiklikler meydana gelecektir. Bu nedenle yaşlı köpek bakımı hakkında bilgi sahibi olmak hem köpeğinizin uzun ve rahat bir yaşam sürebilmesi için hem de sizin için önemlidir.

  Köpeğiniz yaşlandıkça, alışkanlıklarının değiştiğini fark edebilirsiniz. Örneğin, eskiden daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyarlar veya kulakları eskisi kadar iyi duymamaya ve gözleri eskisi kadar görmemeye başlar. Bunlarla birlikte daha sık tuvalete gitmesi de çok fazla karşılaşılan bir durumdur.

  Yaşlı köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak rahat bir ortam sağlamak için ekstra çaba sarf etmeniz önemlidir. Yiyecek ve suya erişimin kolay olmasını sağlamak ve köpeğinize rahat bir yatak sağlamak, köpeğinizin rahat olmasını sağlamak için atmanız gereken adımlardan sadece bir kaçıdır.

Sağlık

  • Düzenli veteriner kontrolü: Yaşlı köpeğiniz için düzenli veteriner kontrolü oldukça hayati bir önem taşır. Köpeğiniz size sağlıklı görünse bile, bir profesyonel tarafından muayene edilmesi köpeğinizde bir problem varsa erken teşhis edilmesi için gereklidir.
  • Diş bakımı: Uzun süre çiğneme ve yiyecek parçalama işleminden sonra köpeğinizin diş rahatsızlığı yaşama şansı daha yüksektir. Veterinerinizin köpeğinizin ağzını herhangi bir diş hastalığı belirtisi için kontrol etmesi önemlidir, ağız ve diş sağlığı problemleri sadece acı vermez, aynı zamanda köpeğinizin de dişlerini kaybetmesine neden olabilir.
  • Diyet: Yaşlı köpeğinizi (ve her yaştaki köpekleri) tam ve dengeli beslenmeyi sağlayan yüksek kaliteli bir diyetle beslemek önemlidir. Köpeğinizi doğru ağırlıkta tutmak da önemlidir çünkü yaşlı köpekler diyabet gibi hastalıkların gelişme riski daha fazladır. Bu nedenle porsiyon boyutlarına dikkat etmek, özellikle yaşlı köpekleri beslerken önemlidir.
  • Ani hareketlerden ve yüksek ses çıkarmaktan kaçının: köpeğinizin duyları yaşlandıkça köreldiğinden, onu şaşırmak hiç de iyi bir fikir değildir. Kapıları çarpmak, bağırmak veya köpeğinizi bilmediği durumlara sokmak , daha önce olduğundan daha fazla endişeli veya stresli olmalarına neden olabilir.
  • İhtiyaçlarını karşılayın: Örneğin, onlar için daha konforlu bir yatak satın almak .
  • Egzersiz: köpeğiniz eskisi kadar aktif olmasa da artık egzersiz yapmaya ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak yaşlı köpek bakımının önemli bir parçasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muhammed dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun